Юрій Вітренко взяв участь у прямому ефірі програми «Громадська хвиля»

27 лютого 2016 року директор з розвитку бізнесу НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко взяв участь у прямому ефірі програми «Громадська хвиля» на Громадському Радіо.

Після рішення Стокгольмського арбітражу ціна на газ в Україні має впасти

(Матеріали з сайту Громадського радіо. У тексті викладено тези початку інтерв'ю.)

Після зміни менеджменту НАК «Нафтогаз України» майже відразу подав позов до Стокгольмського арбітражу стосовно двох контрактів з Газпромом, каже директор з розвитку бізнесу НАК Юрій Вітренко

Ведучі: Наталя Соколенко та Андрій Гарасим.

Андрій Гарасим: Нафтогаз планує з березня дещо знизити ціну для промислових споживачів. Для населення можливе таке зниження?

Юрій Вітренко: Ціни для населення встановлює Кабмін, тоді як ціни для промислових споживачів — Нафтогаз. Зараз обговорюється питання щодо зміни ціни. З одного боку, є меморандум МВФ, який вимагає подальшого зведення цін для населення до імпортного паритету — тобто, до дійсно економічно обґрунтованої ціни. З іншого боку, відбулося помітне зниження ціни на європейському ринку. І за нашими підрахунками, якби не було зростання курсу долара, можна було б вийти на невелике зниження цін для населення. Знову ж таки, все залежить від рішення Кабміну.

Андрій Гарасим: Яким є ваш прогноз ціни на газ?

Юрій Вітренко: Ми не бачимо того, що ринок очікує зниження ціни. На те є різні обставини. Однозначності щодо цінових тенденцій на європейському газовому ринку немає.

З іншого боку, після рішення Стокгольмського арбітражу ціна на газ в Україні має суттєво впасти.

Наталя Соколенко: Нагадаймо слухачам, що таке Стокгольмський арбітраж та якого рішення від нього очікувати.

Юрій Вітренко: Після зміни менеджменту Нафтогаз майже відразу подав позов до Стокгольмського арбітражу стосовно двох контрактів з Газпромом. Перший — контракт на купівлю газу, інший — контракт на транзит газу.

Щодо контракту на купівлю газу — ми вказуємо, що маємо право на перегляд ціни і вимагаємо, щоб формування ціни відповідало європейським принципам ціноутворення. А це означає, що ціна на газ має відповідати ціні на європейських ринках мінус вартість витрат на транспортування від кордону України й Росії до європейського ринку. Якщо говорити про цифри, то ціна має бути близько 100 доларів за тис. куб.м, а пропонована ціна зараз — 212 чи навіть 227 доларів.

Реальна ціна, за якою зараз купує Нафтогаз — 190 доларів максимум (до прикладу, у Словаччини купуємо газ за близько 180 доларів із транспортуванням).

Якщо виграємо позов, змусимо Газпром змінити формулу обрахунку ціни. Тоді ціни на будь-який газ в Україні будуть набагато нижчими.

Андрій Гарасим: А на якій стадії зараз судовий процес?

Юрій Вітренко: На досить прогресивній. На жаль, планувалося, що слухання у цій справі відбудеться в лютому цього року, але його перенесли на вересень. Це означає, що рішення, яке ми очікували восени, матимемо на початку наступного року. ми вимагаємо компенсації у більш, ніж 10 млрд доларів за те, що переплатили. Європейська формула має застосовуватися ретроспективно — тобто, не з часу винесення рішення Стокгольмського арбітражу, а з часу, коли ми звернулися стосовно нашого права на перегляд ціни. Це приблизно з 2010 року, але є кілька дат і кілька варіантів компенсації — це юридично дуже складний позов.

Андрій Гарасим: Нафтогаз нещодавно заявив про перегляд ставки транзиту за російський газ. Мали відбутися якісь перемовини?

Юрій Вітренко: Дійсно, мали відбутися перемовини стосовно зміни принципів тарифоутворення, а також зміни принципів взаємин Нафтогазу та Газпрому щодо транзиту російського газу. Але, на жаль, перемовини відкладено на невизначений термін через позицію «Газпрому».

Андрій Гарасим: А що це за позиція?

Юрій Вітренко: Вони кажуть, що хочуть вести переговори, але у них дуже щільний графік бізнес-зустрічей, тому не можуть виділити час для цього. Нам хочеться сподіватися, що вони розуміють слабкість своєї юридичної позиції і просто відтягують час.

Наталя Соколенко: Який технічний стан газопроводів?

Юрій Вітренко: Сухою мовою цифр — рівень аварійності українських газотранспортних систем в сім разів нижчий, ніж у російських. Вони будувалися з подвійним рівнем надійності.

Повна версія інтерв’ю доступна у форматі аудіо.

Пропонуємо вашій увазі аудіозапис сюжету радіопрограми за участю Юрія Вітренка.
Інші новини