Заява Нафтогазу у відповідь на повідомлення Європейської комісії щодо претензії до Газпрому

Європейська комісія передала ВАТ «Газпром» повідомлення про претензії у зв’язку з підозрою у зловживанні домінуючим положенням на ринку Євросоюзу

Європейська комісія передала ВАТ «Газпром» повідомлення про претензії у зв’язку з підозрою у зловживанні домінуючим положенням на ринку Євросоюзу. НАК «Нафтогаз України» вважає це рішення важливим кроком для захисту європейської енергетичної безпеки, оскільки дії Газпрому на території ЄС спричиняють серйозну шкоду конкуренції в регіоні.

Протягом багатьох років панівне становище Газпрому на ринку України та деяких країн Євросоюзу завдає шкоди Нафтогазу. Наразі Газпром відмовляється надавати Нафтогазу інформацію щодо шипер-кодів (shipper code pairs), що заважає процесу об’єднання енергосистем України та сусідніх європейських країн відповідно до енергетичного регламенту ЄС. Таке об’єднання дозволило б здійснювати віртуальні реверсні поставки газу (т.з. back-haul) між Україною з одного боку, і Словаччиною, Угорщиною, Польщею та Румунією - з іншого.

Торік, за підтримки Європейської Комісії, Україні та Словаччині вдалося налагодити безперешкодні фізичні поставки газу в Україну з Європи через обхідний трубопровід. Цим маршрутом у першому кварталі 2015 р. до України надійшла більша частина імпортованого газу. До запуску цього важливого трубопроводу Газпром використовував своє монопольне становище і встановлював для України ціни, які суттєво перевищували ринковий рівень. Блокуючи віртуальні реверсні поставки газу у Словаччині та в інших країнах, суміжних з Україною, Газпром протягом останніх років позбавляв європейських постачальників можливості вільно конкурувати на українському ринку.

Можливість постачальників природного газу з ЄС виходити на український ринок і досі обмежена. Таке положення склалося через антиконкурентні дії Газпрому, який виконує певні ключові функції оператора газотранспортної системи (ГТС) на території Словаччини, та відмовляється надавати Нафтогазу шипер-коди, перешкоджаючи таким чином приведенню відносин між операторами суміжних газотранспортних систем у відповідність до європейського законодавства.

Порушення принципів конкуренції Газпромом стосується не лише українського ринку. Нафтогаз та оператор української ГТС ПАТ «Укртрансгаз» отримали запити від європейських компаній-торгівців природним газом щодо організації газових потоків територією України між Угорщиною, Польщею, Болгарією, Грецією та Туреччиною. Таким чином, сьогодні через антикурентну поведінку Газпрому компанії ЄС позбавлені можливості використовувати наявну українську інфраструктуру для торгівлі на ринках Європейського Союзу та поза його межами.


Управління по зв‘язках з громадськістю

Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»
Інші новини