Збитки України від контрактів 2009 року з Газпромом склали 32,1 млрд дол. США

Завтра, 19 січня, виконується 10 років з дня підписання контрактів на постачання та транзит газу між НАК «Нафтогаз України» та ПАТ «Газпром»

Завтра, 19 січня, виконується 10 років з дня підписання контрактів на постачання та транзит газу між НАК «Нафтогаз України» та ПАТ «Газпром». Ці контракти відображували політичні домовленості між тодішніми очільниками урядів України та Росії Юлії Тимошенко та Володимира Путіна.

За десять років дії контрактів безповоротні збитки для України склали 32,1 млрд дол. США або більше 60 тис. грн для кожної української родини. Якби Нафтогазу не вдалося відстояти свої права у Стокгольмському арбітражі, загальні збитки України за час дії контрактів склали б додатково 94,7 млрд дол. США, а кожна українська родина втратила б 177 тис. грн.

«Газові контракти з Газпромом у тому форматі, у якому вони були укладені у 2009 році, стали важким тягарем для України. Асиметрична відповідальність сторін за своїми зобов’язаннями поставила Нафтогаз під загрозу здирницьких штрафів, у той час як Газпром надавав Україні обіцянки, не гарантовані штрафними санкціями. Це були, мабуть, найпровальніші контракти за всю історію незалежної України», – зазначив голова правління Нафтогазу Андрій Коболєв.

Газпром неодноразово порушував умови і без того невигідних для України контрактів, зокрема, не виконував зобов’язання щодо обсягів транзиту та намагався шантажувати Україну, висуваючи політичні умови для прийнятної ціни або продовження транзиту.

Однією з найжорсткіших умов російського монополіста була відмова від асоціації України з ЄС. Ще однією політичною умовою, яку висували росіяни в обмін на знижку від дискримінаційної ціни, було подовження перебування баз ЧФ РФ в Криму, з яких почалася окупація півострова.

У 2014 році нове керівництво Нафтогазу звернулось до Стокгольмському арбітражу з вимогою переглянути дискримінаційні для української сторони умови контрактів, зокрема, – ціну газу, що була значно вищою за ринкову, та здирницький принцип «бери або плати», відмінний від стандартних положень такого типу у європейських контрактах Газпрому.

Наприкінці 2017 – початку 2018 років Стокгольмський арбітраж виніс рішення, якими задовольнив більшість вимог Нафтогазу. Арбітраж зобов’язав Газпром компенсувати Нафтогазу збитки у розмірі 4,6 млрд дол. США.Департамент з комунікацій
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»Інші новини