Якість природного газу для споживачів в Україні відповідає якості газу у країнах Європи


В Україні фізики-хімічні показники (далі – ФХП) природного газу регламентуються чинним стандартом ГОСТ 5542 “Газы горючие природные для промышленного и коммунально-бытового назначения. Технические условия”. Цим стандартом встановлено, що нижча теплота згоряння природного газу повинна бути не нижчою за 31,8 МДж/м3 (7600 ккал/м3) при стандартних умовах, які встановлено чинним ГОСТ 2939-63 “Газы. Условия для определения объема”:
а) температура 20 0С (293,15 К);
б) тиск 760 мм рт. ст. (101,325 кПа).

В Польщі, Німеччині та Австрії за стандартної температури 00С у одному кубічному метрі знаходиться на 7,2% більше природного газу, ніж в Україні (стандартна температура 200С). В Угорщині ті Італії стандартна температура становить 15 0С, тобто кількість природного газу в одному кубічному метрі на 1,7% більша.

При визначенні теплоти згоряння природного газу (калорійності) в європейських країнах використовуються різні значення кінцевої температури продуктів згоряння, беруться значення вищої або нижчої теплоти згоряння.

У цілому це зумовлює відмінність до 19% значення теплоти згоряння природного газу одного і того ж складу в залежності від встановлених у конкретній країні стандартних умов.

Як показує аналіз норм, за якими працюють газотранспортні компанії Європи, мінімальні допустимі значення теплоти згоряння природного газу (з приведенням до стандартних умов України), зокрема в Угорщині (6530 ккал/м3), в Румунії (6950 ккал/м3) та Італії (7387 ккал/м3) є меншими, ніж допустимі значення стандарту ГОСТ 5542. У той же час у Польщі, Словаччині, Австрії, Болгарії та Німеччині вони більші ніж у ГОСТ 5542. Тобто цей стандарт встановлює вимоги до ФХП природного газу, які в основному не суперечать європейським.

Протягом останніх років в Україні природний газ, теплота згоряння якого менша за 7800 ккал/м3, практично не виявлено, а найжорсткіші європейські вимоги - не менше 7760 ккал/м3 (Болгарія).

Якість природного газу у країнах Європи
Slovakiahttp://www.eustream.sk
Bulgariahttp://www.bulgartransgaz.bg
Polandhttp://en.gaz-system.pl
Hungaryhttp://fgsz.hu
Italyhttp://www.snamretegas.it
Germanyhttp://drupal.grtgaz-deutschland.de
Austriahttp://www.taggmbh.at
Romaniahttp://www.transgaz.ro
http://www.transgaz.ro

Надана інформація свідчить, що один і той самий газ у різних країнах характеризується різними значеннями об’єму та питомим вмістом енергії.