Юрій Вітренко: Збереження транзиту газу через Україну – це інструмент стримування агресії

23.08.2021, 11:14:46

Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» наполягає на бронюванні потужностей української газотранспортної системи європейськими компаніями на довгу перспективу вже цієї осені. Водночас НАК готовий до продовження транзитного контракту з Газпромом після 2024 року.

Про це голова правління компанії Юрій Вітренко повідомив на брифінгу 22 серпня за результатами візиту в Україну канцлерки Німеччини Ангели Меркель.

«Головна загроза, яка виникає через «Північний потік – 2» – це загроза припинення транспортування газу через Україну, що означатиме значно вищий ризик повномасштабного військового вторгнення Російської Федерації. Тому ми розглядаємо питання транзиту через Україну і збереження фізичних обсягів транзиту як один із запобіжників цього», — сказав очільник НАКу.

Юрій Вітренко запевнив у надійності та конкурентноздатності української ГТС по відношенню до інших газопроводів, включно з газопроводом «Північний потік – 2».

«З одного боку ми наполягаємо, що прямо зараз, цієї осені мають бути бронювання з боку європейських компаній транзиту через Україну на довгу перспективу. На додаток до контрактів з європейськими компаніями ми готові продовжувати і поточний контракт з Газпромом. Мова не йде про його припинення прямо зараз. Мова йде про те, що після 2024 року і Газпром може теж бронювати потужності для транзиту через Україну», — зазначив він.

«Тобто європейські компанії за поточними контрактами мають змінити точки передачі газу і почати отримувати цей газ на кордоні Україна-Росія, бронюючи потужності самостійно. Але Газпром, якщо він хоче якісь додаткові обсяги постачати в Європу, може це робити через українську ГТС. Для цього для Газпрому ніяких перешкод немає», — додав Вітренко.

Очільник НАКу також наголосив на відкритості української сторони для участі міжнародних партнерів в операторі газотранспортної системи. «Тобто, умовно кажучи, консорціум з європейськими компаніями, американськими компаніями, який би був оператором. Це ідея, яка є достатньо привабливою як для України, так і для європейських і американських партнерів. Але передумова того, щоб був створений такий консорціум – це якраз бронювання потужностей з боку європейських компаній», — сказав він.

Крім того, Вітренко зазначив, що українська сторона також розглядає транзит як важливе джерело для фінансування трансформації енергетичної галузі України. «Україна отримує від транзиту газу достатньо великі ресурси. У нас є контракт до 2024 року, він Україні дає гарантований дохід у сумі 7,2 млрд доларів. І, відповідно, якщо транзит буде продовжено, наприклад, ще на 10 років після 2024-го, це може Україні давати додатково 20 млрд доларів. Тобто це значне джерело для фінансування того ж «зеленого переходу».


Департамент з інтегрованих комунікацій
НАК «Нафтогаз України»