Коментар до колонки в "Українській правді"


Коментар до колонки «Монополія зруйнувати монополію, або світле майбутнє українського нафтогазу»

Нижче наведені коментарі Нафтогазу до деяких фактів, на які посилається пані Мусаєва у своєму матеріалі, опублікованому на сайті Української правди.

З колонки очевидно, що ми не надали достатньо інформації для того, щоб автор матеріалу мала можливість сформувати свою думку на основі об’єктивних даних. Нижче пробуємо виправити цю помилку.

1. ПРО ЧОРНУ ДІРУ
Цитата:
   "Нафтогаз України", сколько я себя помню в деловой журналистике, всегда называли "черной дырой" украинского бюджета.

Раніше Нафтогаз дійсно отримував значні кошти з державного бюджету, бо був зобов’язаний продавати газ для потреб населення за ціною, яка часто відрізнялася від закупівельної у 10-15 разів.

Крім того, Нафтогаз був «гарантованим постачальником» і мав обмежені можливості у отриманні оплати за поставлений газ, що призводило до додаткових збитків та збоїв у ліквідності. У деяких випадках Нафтогазу також нав’язували непотрібних посередників та укладення контрактів, які не мали комерційного сенсу, але приносили політичний зиск наближеним до влади особам.

Для покриття цього дефіциту до 2014 року використовувалися прибутки від транзиту газу, кредитні кошти, передплати за транзит, згодом – невиплати за імпортований газ.

Ситуація зайшла у глухий кут у 2014 році, коли Нафтогаз мусив виплатити 68,2 млрд грн за п’ятирічним євробондом та накопиченими боргами перед Газпромом. При цьому компанія почала отримувати грошові надходження за контрактом на транзит лише наприкінці 2014, коли була відпрацьована передплата, сплачена Газпромом ще у 2012 році.

Саме для того, щоб виправити ситуацію, яка загрожувала безпеці постачання газу та фінансовій спроможності Нафтогазу, у 2014 році було прийнято рішення про реформування компанії та ринку газу. Ключовими складовими для боротьби із «чорною дірою» були: відмова від крос-субсидіювання газу для населення та перехід до адресної допомоги малозабезпеченим споживачам, усунення посередників на закупівлі та продажу газу, перехід до прозорих та економічно обґрунтованих закупівель.

У 2016 році Нафтогаз вперше за 10 років не потребував підтримки з держбюджету та вперше за 5 років став прибутковим. Чистий внесок групи Нафтогаз в державний бюджет у 2016 році, за вирахуванням витрат держави на адресні субсидії для населення, склав близько 30 млрд грн. У 2017 році Нафтогаз планує виплатити державі понад 15 млрд грн дивідендів та авансового внеску з податку на прибуток.


2. ПРО ЗМІНИ В СТРУКТУРІ НАФТОГАЗУ
Цитата:
   Еще пару лет назад госкомпания включала в себя едва ли не всю нефтегазовую отрасль страны.

Протягом останніх років структура групи не змінювалася. Останні масштабні зміні у структурі Нафтогазу завершилися у 2011 році, в результаті чого більшість ринку газорозподілу та роздрібного постачання газу для потреб населення перейшла під де-факто монопольний контроль групи Дмитра Фірташа.

3. ПРО МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ КОРУПЦІЇ
Цитата:
   Все это давало грандиозные возможности для коррупционных схем, чем руководство компании в течение длительного времени успешно пользовалось.

Менеджмент Нафтогазу, який працює з березня 2014 року, знаходиться під постійною увагою депутатського корпусу, ЗМІ, українських слідчих та контролюючих органів, а також міжнародних партнерів України. Ми розуміємо, що будь-яка дія, яку можна буде обґрунтовано кваліфікувати як корупцію, перекреслить усі здобутки нашої команди у реформі компанії та ринку газу.

Нафтогаз позбувся посередників, які не несли жодної відповідальності, при закупівлі та продажу газу, перевів закупівлі компаній групи на ProZorro, де є одним із лідерів із обсягів торгів. Рівень прозорості та підзвітності Нафтогазу за останні три роки суттєво зріс: компанія розкриває оперативні дані щодо транспортування, зберігання, закупівлі, продажу газу і рівня розрахунків за нього, випускає перевірену аудиторами фінансову звітність та повноцінні річні звіти.

За підтримки міжнародних партнерів, зокрема, ЄБРР, в Нафтогазі впроваджується реформа системи корпоративного управління за принципами OECD, яка дозволяє вибудувати ефективну систему внутрішнього контролю в групі і уникнути корупційних рішень.

4. ПРО РОЛЬ УЧАСНИКІВ ЛІБЕРАЛІЗАЦІЇ РИНКУ
Цитата:
   За последние годы, под прессом Еврокомиссии, казалось, либерализация газового рынка продвинулась вперед.

Команда Нафтогазу є найбільш активним та послідовним рушієм лібералізації газового ринку України. Цю думку розділяють такі учасники процесу реформування як Секретаріат Енергетичного Співтовариства, Єврокомісія, ЄБРР, Світовий банк та інші міжнародні партнери.

Базовий для лібералізації ринку газу закон «Про ринок природного газу», що впроваджує в Україні європейське енергетичне законодавство, був підготовлений у Нафтогазі за підтримки Секретаріату Енергетичного Співтовариства. Закон був прийнятий у квітні та впроваджений у жовтні 2015 року.

У свою чергу, Закон «Про ринок електроенергії», розробка якого починалася одночасно із Законом «Про ринок природного газу», досі не прийнятий.

5. ПРО АНБАНДЛІНГ
Цитата:
Газовый монстр "сдулся".
   С начала "анбандлинга" в 2011 году из состава "Нафтогаза" были выделены контрольные пакеты облгазов.

Контрольні пакети облгазів зі складу Нафтогазу почали виводити з 2003 року і завершили у 2011 році. Виведення облгазів дозволило приватним структурам, наближеним на той час до влади, на привабливих для себе умовах отримати контроль над двома важливими сегментами ринку – розподілу та роздрібного постачання газу. Такий стиль приватизації коректніше назвати захопленням, а не «анбандлінгом».

«Анбандлінг», про який йдеться у вимогах сучасного європейського законодавства, стосується відокремлення діяльності з транспортування та розподілу природного газу, з одного боку, та інших видів діяльності, з іншого. Таким чином, вимоги щодо «анбандлінгу» за правилами ЄС стосуються як Нафтогазу (у частині відокремлення функції транспортування газу), так і приватних структур, які контролюють облгази (у частині відокремлення функції розподілу газу).

У частині «анбандлінгу» Нафтогазу уряд лише розпочав цей процес, і затверджений ним графік наразі, на жаль, не виконується. «Анбандлінг», який відповідав би вимогам європейського законодавства, на рівні розподілу газу також ще не відбувся.

6. ПРО ЗМІНУ КОНТРОЛЮ НАД ПІДПРИЄМСТВАМИ ГРУПИ
Цитата:
   После этого были акционированы и переданы под контроль Министерства экономики основные производственные компании НАК – "Укртрансгаз" и "Укргаздобыча".

Нафтогаз є єдиним акціонером «Укртрансгазу» та «Укргазвидобування». Ці підприємства входять до складу групи Нафтогаз і не підпорядковані МЕРТ.

7. ПРО ФІНАНСОВІ ПОТОКИ
Цитата:
   Они унесли с улицы Богдана Хмельницкого, 6 основные финансовые потоки, миллиардные тендеры, а заодно и реальные механизмы влияния на отрасль.

Основні обсяги грошових надходжень та витрат і тепер пов’язані з Нафтогазом як окремою юридичною особою та материнською компанією групи. Найбільші фінансові надходження всієї групи Нафтогаз – це доходи від транзиту газу (стороною контракту на транзит газу є безпосередньо Нафтогаз). Закупівля та реалізація газу, зокрема, імпортованого, теж здійснюється безпосередньо Нафтогазом.

Можливість Нафтогазу впроваджувати єдині політики закупівель і вимагати переходу дочірніх підприємств до прозорих закупівель є не механізмом впливу на роботу галузі, а механізмом запобігання корупції.


8. ПРО ВЕДЕННЯ БАЛАНСУ ГАЗУ
Цитата:
   Еще один удар "Нафтогазу" нанесла передача функций ведения баланса газа "Укртрансгазу".
   Чиновники из НАК перестали влиять на выделение номинаций для строптивых потребителей, желающих покупать газ "где дешевле", а не у "Нафтогаза", и не у тех, кого "порекомендуют" в госмонополии.

Після прийняття у квітні 2015 року Закону «Про ринок природного газу», який Нафтогаз активно підтримував, компанія перестала бути відповідальною за підготовку балансу газу всієї України для затвердження Кабміном.

Зараз ніхто не робить баланс, який затверджувався б Кабінетом Міністрів. Поточний менеджмент Нафтогазу за власною ініціативою відмовився від управління балансом газу – функції, яка раніше дійсно була одним з ручних важелів впливу на ринок і джерелом корупції.

«Номінація» - це заявка оператору ГТС від будь-якого користувача системи на подання газу в систему або передачу газу комусь. Нафтогаз та інші користувачі роблять такі заявки для своїх обсягів газу.

Нафтогаз не виділяє номінації. Ймовірно, у цитаті йдеться про підтвердження номінацій. Дійсно, до початку реформи ринку, коли Нафтогаз мав відповідний формальний статус, він підтверджував заявки усіх учасників ринку. Але за ініціативою нового менеджменту Нафтогазу ця функція була приведена у відповідність до європейських практик і передана в Укртрансгаз.

9. ПРО ЗАКУПІВЛЮ ГАЗУ УКРТРАНСГАЗОМ
Цитата:
   Даже сам "Укртрансгаз", вырвавшись из "материнских объятий", объявил тендер на закупку газа для нужд своей ГТС.

Нафтогаз є засновником і акціонером 100% Укртрансгазу.

Укртрансгаз оголошував тендер на закупівлю газу для власних потреб за погодженням з Нафтогазом. Материнська компанія рекомендувала Укртрансгазу також розділення цієї закупівлі на лоти і використання ринкових механізмів визначення ціни з прив'язкою до ціни на німецькому газовому хабі, оскільки це буде ще одним кроком до створення ефективного і конкурентного ринку газу в Україні.

Укртрансгаз не має «своєї ГТС». ГТС для експлуатації за договором йому передав Нафтогаз, якому, в свою чергу, за договором передав Фонд держмайна.

10. ПРО МАТЕРИНСЬКІ ЦІНИ
Цитата:
   Потребность "Укртрансгаза" – 2 с лишним миллиарда кубометров, или больше 5% годового потребления страны, которые раньше по "материнским ценам" поставлял "Нафтогаз".

Нафтогаз постачає Укртрансгазу газ за ціною з прейскуранта Нафтогазу для усіх бажаючих, який щомісяця публікується на сайті компанії. За декількох винятків, коли Укртрансгаз купував газ дешевше прейскуранту, він купує газ на загальних умовах.

11. ПРО ЗАРОБІТКИ НАФТОГАЗУ:
Цитата:
   О заработках "Нафтогаза" можно судить из следующих цифр: на март госхолдинг установил цену (с отсрочкой платежа) в 9439 гривен, хотя на свободном рынке газ торговался по 6800-7200. На апрель цена НАК – 8516, на рынке газ можно свободно купить за 6600.

Для коректної оцінки різних цінових пропозицій необхідно порівнювати «яблука з яблуками». Зокрема, необхідно окремо аналізувати пропозиції на умовах передоплати і з відстрочкою платежу, а також або враховувати ПДВ в аналізі усіх пропозицій, або взагалі не враховувати його при порівнянні.

Ціна Нафтогазу без відстрочки платежу в березні і квітні становила 7128 і 6396 грн/тис. куб. м без ПДВ, відповідно. Ця ціна була значно нижче, ніж ціна з відстрочкою платежу (бо при поставці за передоплатою відсутній ризик неплатежу).

Ціна 6600, на яку посилається автор статті, ймовірно, відповідає пропозиціям видобувних компаній та не включає ПДВ або націнки трейдерів. Для порівняння, для Укргазвидобування, видобувної компанії Нафтогазу, Кабмін встановив ціну реалізації на рівні 4849 грн/тис. куб. м. Нафтогаз, у свою чергу, продає цей газ для потреб населення за ціною 4942 грн/тис. куб. м. Ця ціна залишається незмінною з квітня 2016 року.

У сегменті комерційних споживачів, де Нафтогаз має можливість запропонувати ціни самостійно, компанія конкурує з іншими постачальниками газу. Споживачі вільно обирають, у кого купувати газ. При цьому у Нафтогазу купують газ за цією ціною, і це означає, що вона ринкова.

За даними щомісячного моніторингу НКРЕКП максимальна ціна постачальників газу в січні і лютому 2017 року (9005 і 9195 грн/тис. куб. м без ПДВ) була набагато вище максимальної ціни Нафтогазу в цих же місяцях (6979 і 8451 грн/тис. куб. м без ПДВ).

12. ПРО ЦІНИ НАФТОГАЗУ
Цитата:
   НАК устанавливает подобные (на 20-25% выше рыночных) цены, несмотря на то, что пользуется целым рядом нерыночных преимуществ при импорте газа за счет бюджета.

На нерегульованому ринку Нафтогаз не може продавати газ за ціною вище ринкової, бо не знайде жодного покупця.

На регульованому ринку, де на Нафтогаз покладені спеціальні обов’язки, компанія постачає за цінами на 30-40% нижче ринкових, а не навпаки. Крім того, у Нафтогазу відсутні важелі для забезпечення повного розрахунку за цей газ. Будь-які неринкові переваги, доступні Нафтогазу як компанії, на яку покладені неринкові спеціальні обов’язки, не компенсують втрат, пов’язаних із виконанням цих обов’язків.

Через виконання спеціальних обов’язків та особливостей регулювання Нафтогаз перебуває в дискримінованому положенні, а не в привілейованому порівняно із рештою постачальників.

13. ПРО СПЛАТУ ПДВ ПРИ ІМПОРТІ
Цитата:
   Во-первых, он оплачивает НДС при импорте газа не сразу (как все остальные импортеры), а по "кассовому методу". То есть, после получения денег за газ от потребителя.

   Проще говоря, бюджет предоставляет НАКу отсрочку на уплату НДС, и соответственно, создание запасов газа обходится НАК на 20% дешевле, чем остальным трейдерам.

Ця інформація невірна. З початку 2017 року Нафтогаз, як і інші імпортери газу, сплачує ПДВ при його ввезенні на митну територію України на загальних підставах – при поданні митної декларації до 15 числа місяця, наступного за місяцем ввезення, не маючи жодних преференцій по сплаті.

При сплаті ПДВ за операціями реалізації газу на внутрішньому ринку Нафтогаз платить ПДВ за першою подією (за фактом відпуску природного газу, а не за фактом надходження коштів) і не користується при цьому жодними преференціями «касового методу», на відміну від «роздрібних постачальників» природного газу (газозбутових підприємств, афілійованих з «облгазами») для кінцевих споживачів (населення, бюджетних установ та ін.).

Крім того, основні споживачі імпортованого газу, теплогенеруючі компанії, розраховуються за реалізований їм газ не в повній мірі і часто мають багаторічні борги. На початок квітня 2017 року заборгованість цієї категорії споживачів перед Нафтогазом становила 23,7 млрд грн. З січня по квітень 2017 року рівень розрахунків за газ, спожитий ТКЕ у цей період, склав 37%.

Для того, щоб виконувати спеціальні обов’язки, Нафтогаз у літній період формує запас газу на зиму. У зв’язку із цим компанія несе додаткові витрати на зберігання та фінансування закупівлі. Решта учасників ринку, в тому числі, «газзбути», не мають таких обов’язків.

14. ПРО ПІЛЬГИ ТА СУБСИДІЇ
Цитата:
   Во-вторых, даже налоги с отсрочкой монополист платит не деньгами, а "льготами и субсидиями".

Коли контрагенти Нафтогазу, яким компанія зобов’язана постачати газ, хоча б частково за нього розраховуються, вони роблять це переважно не грошима, а «пільгами та субсидіями». Група Нафтогаз має десятки мільярдів гривень податкових зобов’язань перед бюджетом, тому може використати ці «пільги та субсидії» для сплати частини податків, якщо отримання цих «пільг та субсидій» співпадає із часом сплати податків.

Насправді, Нафтогаз волів би отримувати від усіх своїх споживачів гроші за поставлений газ. Саме тому керівництво групи відстоює необхідність монетизації субсидій на рівні кінцевих споживачів.

Монетизація субсидій також є необхідним кроком для відкриття цього сегменту ринку для усіх постачальників.

15. ПРО КРЕДИТИ ЄБРР
Цитата:
   И, в-третьих, для импорта газа НАК использует валютные кредиты ЕБРР и Мирового банка под низкие европейские проценты, в то время как остальные участники рынка таких привилегий лишены.

Нафтогаз дійсно отримує кредити від ЄБРР та Світового банку під відносно низькі відсотки. За право отримати ці кредити Нафтогаз та Уряд України взяли на себе певні зобов’язання щодо реалізації реформ.

Такі ж кредити отримують ТКЕ (також учасники ринку, покупці газу), що, однак, не призводить до вчасних розрахунків з Нафтогазом.

Псевдо-постачальники – збутові компанії, які фактично є посередниками між Нафтогазом та споживачами – не потребують зовнішнього фінансування взагалі, бо отримують газ в довільній кількості, на умовах відстрочки платежу і при цьому переважно не витримують цей графік розрахунків.

В комерційному сегменті ринку Нафтогаз конкурує, в тому числі, із західними компаніями, які в окремих випадках мають доступ до ще більш доступних фінансових ресурсів. Приватні компанії також мають можливість звернутися за фінансуванням до ЄБРР, Світового банку або інших міжнародних фінансових організацій.

16. ПРО ЦІНИ НАФТОГАЗУ
Цитата:
   Все это привело лишь к тому, что цена НАКа в марте и апреле текущего года оказалась на 20-25% выше рыночной.

Це не так. 79% газу в лютому 2017 року Нафтогаз реалізував за ціною, за якою його зобов’язав продавати Кабінет Міністрів. Середньозважена ціна була на 36% нижче ринкової, а не вище ринкової.

Решту газу Нафтогаз продав на вільному ринку, де ціна за визначенням конкурентна.

17. ПРО «КВАЗІРИНОК»
Цитата:
   С такими ценами очереди за НАКовским газом не стоит. Но монополисту она и не нужна. Он практически не работает в свободном рынке – правительство создало для него особый квазирынок, который покрывает половину потребления страны.

«Особливий квазіринок» — це зобов’язання продавати газ за ціною нижче ринкової і без повної оплати за поставлений газ. Нафтогаз підтримує реформи, необхідні для відкриття цього ринку для конкуренції.

18. ПРО «ПІЛЬГИ ТА СУБСИДІЇ»
Цитата
Как это работает?
   На квазирынке ходят специальные "квазиденьги" – так называемые "льготы и субсидии", которые правительство искусственно создало вместо денег.
Зато на "квазирынке" "Нафтогаз" – единственный поставщик.

Насправді ситуація зовсім інша. Нафтогаз, у відповідності із покладеними на нього обов’язками, постачає газ лише ТКЕ та релігійним організаціям, причому за ціною нижче ринкової.

Газ населенню постачають так звані «газзбути» (дочірні компанії облгазів). Урядова постанова зобов’язує Нафтогаз продавати газ «газзбутам» за ціною нижче ринкової. Ці приватні компанії дійсно користуються режимом максимального сприяння. Питання щодо необґрунтованості такого становища «газзбутів» неодноразово піднімав Секретаріат Енергетичного Співтовариства у своїх комунікаціях з українським урядом.

19. ПРО «ПСО»
Цитата:
   Языком официальных документов это называется "ПСО" (підприємство зі спеціальними обов'язками) – по сути клиринговый дом по расчетам за газ "льготами и субсидиями".

Це не так. «ПСО» – це «покладання спеціальних обов’язків», а не «підприємство зі спеціальними обов’язками». Суть цих зобов’язань – це не «кліринговий дім». Суть у тому, що уряд таким чином регулює ціну на газ для населення, тимчасово встановлюючи її на рівні нижче ринкової, та наявність необхідних споживачам обсягів газу в умовах неповних розрахунків за нього.

20. ПРО РОЗРАХУНКИ «ПІЛЬГАМИ ТА СУБСИДІЯМИ»
Цитата:
   Поскольку население бедное, то примерно половина расчетов за газ и тепловую энергию проводится "льготами и субсидиями", которые государство выделяет малоимущим.
   Проблема в том, что получив эти "ценные бумаги" от населения, предприятия ТКЭ и "сбыты" могут купить за них газ только у НАКа.

Вот тут и приходится платить монополисту цену на 25-30% выше рыночной.
   Вторую половину население платит деньгами. Но, заключив договора поставки газа с "Нафтогазом", тепловики и "сбыты" вынуждены и "живые деньги" перечислять по тому же адресу.

Це була б дійсно скандальна ситуація, але в реальності вона є протилежною. Кабінет міністрів зобов’язує Нафтогаз продавати газ теплокомуненерго та облгаззбутам за ціною на 30-40% нижче, а не вище ринкової та без гарантії вчасного отримання оплати. Без усунення цих перешкод цей ринок є непривабливим для приватних постачальників.

Нафтогаз підтримує монетизацію субсидій на рівні кінцевого споживача, яка дозволить проводити розрахунки виключно у грошовій формі.

21. ПРО ЦІНУ НА ГАЗ УКРГАЗВИДОБУВАННЯ
Цитата:
   Суть функций ПСО следующая – у компании "Укргаздобыча" НАК "Нафтогаз" берет газ, передает его предприятиям теплокоммунэнерго (ТКЭ) для производства тепла, а также сбытовым "дочкам" облгазов ("сбытам") для продажи газа населению.

   То есть, НАК взял ресурс государственной добывающей компании, передал его по акту производителям тепла или поставщикам газа на местах с наценкой 20-25%.

Нафтогаз добуває та імпортує газ, а не «бере ресурс». Нафтогаз – це група компаній, яка видобуває, транспортує і продає газ.

Практично усі великі світові компанії є групами юридичних осіб, які пов’язані між собою відносинами власності, а також фінансовими та операційними зв’язками. Так, окремі юрособи можуть виробляти продукцію, інші її транспортувати, і ще інші – продавати. Однак усі результати їхньої роботи консолідуються на рівні корпоративного центру, і саме за цими результатами оцінюють якість роботи компанії.

Крім того, навіть зважаючи на це, Нафтогаз не «бере» газ УГВ на довільних умовах, а купує його за ціною, визначеною Кабінетом Міністрів.

Газ Укргазвидобування Нафтогаз купує за ціною 4849 грн/тис. куб. м і продає облгаззбутам та ТКЕ для потреб населення за ціною 4942 грн/тис. куб. м. Маржа Нафтогазу на забезпечення фінансування, зберігання цього газу та виконання функцій корпоративного центру складає менше 2%, а зовсім не 20-25%.

22. ПРО ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ НАФТОГАЗУ
Цитата:
   НАК не несет никакой ответственности ни за добычу газа, ни за производство и поставку тепла, ни за доставку газа потребителям в самое дальнее карпатское село, ни даже за сбор денег с потребителей.
   Он просто собирает маржу на том, что правительство дало ему монопольное право собирать "льготы" с ТКЭ и облгазов и передавать их "Укргаздобыче".

Нафтогаз самостійно видобуває та імпортує газ. При цьому він несе відповідальність за забезпечення достатніх обсягів ресурсу, незважаючи на коливання попиту і закупівельної ціни. Облгаззбути дійсно є посередниками між Нафтогазом і населенням, не створюючи істотної цінності для споживача.

Нафтогаз несе відповідальність за те, щоб до ГТС надходило достатньо газу, тобто за безпеку постачання газу в країні, незалежно від того, чи завезли інші імпортери достатні обсяги газу, чи ні. Результат ситуації, коли такої відповідальності не несе жоден учасник ринку, ми бачили цієї зими на ринку постачання вугілля.

23. ПРО ПОСЕРЕДНИКІВ У ПОСТАЧАННІ ГАЗУ ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ
Цитата:
   Элементарный вопрос: почему бы не передавать газ напрямую от "Укргаздобычи" тепловикам и облгазам, а "льготы" в обратном направлении? – почему-то не приходит в голову политикам и членам правительства, хотя его решение как раз в их компетенции.

Укргазвидобування є частиною групи Нафтогаз. Практично всі нафтогазові компанії в світі в своїй структурі мають окремі юридичні особи, які видобувають газ (виробничі підрозділи) і які реалізують газ.

Якби Укргазвидобування мало самостійно зайнятися продажом газу, йому треба було б створити власну збутову службу, відповідно, збільшуючи свої витрати. Потрібні, наприклад, додаткові юристи, бухгалтери і інші фахівці.

Керівництво Укргазвидобування матиме додаткову роботу із «збирання» грошей з великої кількості покупців, муситиме реагувати на постійні зміни регуляторного середовища на ринку постачання газу, зберігати свій газ протягом літа або знаходити покупців на нього у низький сезон.

При цьому Нафтогаз буде теж паралельно займатися реалізацією газу, тільки імпортованого, а також виконувати функції «постачальника останньої надії». Таким чином, сукупні збутові витрати Нафтогазу (як окремої юридичної особи) і Укргазвидобування виростуть практично в два рази, а якість менеджменту в Укргазвидобуванні погіршиться. Вільних коштів на розвиток видобутку українського газу також залишатиметься менше.

Вимога про таке розділення часто звучить від осіб, які сподіваються отримати вплив на закупівлі Укргазвидобування або на право за безцінь увійти до так званих «партнерств» з видобутку на наших найкращих родовищах.

Ці люди періодично присилають відповідні пропозиції у владні кабінети, сподіваючись реалізувати зрозумілу їм бізнес-модель «збитки державні, прибутки приватні».

Нафтогаз дійсно не готовий допускати такий «бізнес» до роботи з Укргазвидобуванням або будь-якою іншою компанією групи.

24. ПРО ЗНАЧИМІ ФУНКЦІЇ НАФТОГАЗУ
Цитата:
Что нужно делать?
Время монополиста давно прошло.
Кроме клиринга "льгот" НАК давно не выполняет никаких значимых функций.

У нерегульованому сегменті Нафтогаз не є монополістом, а в регульованому сегменті продажу газу в рамках покладених спеціальних обов’язків приватні гравці не зацікавлені через ціни, що на 30-40% нижче ринку, і відсутність механізмів своєчасної оплати.

Нафтогаз як група компаній видобуває, імпортує, транспортує та продає газ. Нафтогаз як окрема юридична особа є оператором транзиту газу (як сторона транзитного контракту з Газпромом), імпортером газу, «постачальником останньої надії», а також корпоративним центром. Ситуація має змінитися в частині транспортування газу після завершення арбітражних проваджень у Стокгольмі та процесу анбандлінгу.

25. ПРО СТОКГОЛЬМСЬКИЙ АРБІТРАЖ
Цитата:
   Сюда, правда, можно отнести представительство интересов компании в Стокгольмском арбитраже – по крайней мере, именно такую причину называл автору этих строк Андрей Коболев, отвечая на вопрос, почему дробление "Нафтогаза" в настоящее время невозможно.

Це одна з причин. Йдеться про можливість витребувати з Газпрому за минулі періоди до 30 млрд дол. США, а «дроблення Нафтогазу» перешкоджатиме реалізації цієї можливості.

Крім того, у Нафтогазу, як у сторони контракту з Газпромом на постачання газу, є можливість в рамках арбітражу боротися за зниження вартості імпортної ціни до рівня хаб мінус транспорт, який може складати 50% від поточної ціни імпорту для України. В цьому випадку ринкова ціна для всіх споживачів в Україні відповідно знизиться, причому у природний, а не у адміністративний спосіб.

Участь у арбітражних провадженнях не є єдиною причиною для існування Нафтогазу. На думку менеджменту групи, є цілий ряд операційних синергій, які підвищують ефективність роботи цих активів та створюють додану цінність як для споживачів, так і для кінцевого власника Нафтогазу – громадян України.

26. ПРО РОЛЬ ПРИВАТНИХ ТРЕЙДЕРІВ
Цитата:
Частные трейдеры обеспечивают газом промышленность и бюджетный сектор.

Це не так. Насправді приватні трейдери забезпечують газом лише частину промисловості та бюджетних організацій.

Що може статися, якщо віддати ринок повністю на відкуп приватних гравців, які керуються виключно власними бізнес-інтересами, можна спостерігати на прикладі ринка вугілля. Була встановлена ціна, яка дозволяла завозити вугілля з-за кордону, заздалегідь і в достатній кількості. Але оскільки жоден учасник ринку формально не відповідав за безпеку постачання, фактично його ніхто не завіз. На ринку газу цю функцію сумлінно виконав Нафтогаз.

Чи будуть приватні трейдери завозити газ влітку в обсязі, який може знадобитись для всіх споживачів і ризикувати тим, що за півроку ціна зміниться в несприятливий бік? Або зима буде теплою та виникне ризик не продати весь газ, якщо у них є вибір завезти газ взимку тільки для частини споживачів, з гарантією продажу? Можливо, але на ринку вугілля не знайшлося охочих нести такі ризики.

27. ПРО «ДАТИ РЕСУРСИ ЄБРР» ПРИВАТНИМ ТРЕЙДЕРАМ
Цитата:
   Импорт газа с успехом (и без льгот) осуществляют десятки частных импортеров. Если им предоставить кредитные ресурсы ЕБРР, они наполнят рынок дешевым газом.

Ніхто не заважає приватним компаніям звернутися за фінансуванням до ЄБРР або інших фінансових установ. Чи працюватиме ЄБРР з приватними імпортерами, а не з Нафтогазом, залежить від ЄБРР.

Нафтогаз практично завжди імпортує найдешевший газ – за рахунок знижки за великі обсяги.

Нафтогаз не має жодних пільг для імпорту газу, зокрема, сплачує ПДВ на загальних підставах.

Більше того, Нафтогаз робить усі можливі кроки, аби допомогти приватним імпортерам завезти більше газу в Україну, пропонуючи заброньовані ним потужності для імпорту газу словацьким маршрутом – який дає доступ до ліквідних європейських хабів.

28. ПРО СТАН CЕГМЕНТУ ПОСТАВКИ ГАЗУ ТКЕ
Цитата:
Сегмент поставки газа теплокоммунэнерго стоит в шаге от либерализации.

Насправді, цей сегмент наразі знаходиться у критичному стані і потребує докорінної реформи:
  · На початку квітня заборгованість ТКЕ перед Нафтогазом досягла майже 1 млрд дол. США, інші «негазові» борги становили близько 0,3 млрд дол. США. Рівень розрахунків за газ, поставлений у 2017 році, становить близько 37%.
   · Потреба сектору в інвестиціях становить більше 4 млрд дол. США (95% котлів застарілі, близько 40% теплопунктів і майже 20% труб в аварійному стані).
    · Низька енергоефективність з підвищеним споживанням газу (майже на 2 млрд куб. м) призводять до підвищених рахунків на опалення для споживачів, які не мають лічильників.

   29. ПРО ЛЕГКІСТЬ ЗАДОВОЛЕННЯ ПОПИТУ НА ГАЗ ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ
   Цитата:
     Спрос населения в летний период можно легко удовлетворять и без "Нафтогаза", перечисляя деньги и "льготы" от ТКЭ и облгазов напрямую "Укргаздобыче".

   Користь від такої новації сумнівна. ТКЕ і облгазам буде простіше не платити за газ, Укргазвидобуванню буде складніше отримувати оплату за свій газ.

   30. ПРО ГРОШІ ДЛЯ МОНЕТИЗАЦІЇ
   Цитата:
     Монетизация льгот и субсидий позволит поднять цены на газ для населения до рыночного уровня и запустит механизмы конкуренции. А получив в руки "живые деньги", население начнет реальную экономию газа и сократит его потребление минимум на 10% уже в первый год.

     Средства для монетизации правительство получит и от импортеров, (которые в отличие от НАК будут сразу платить НДС при ввозе газа), и от "Укргаздобычи", которая станет продавать свой газ по рыночным ценам и за деньги – и деньгами же платить в казну налоги.

   Нафтогаз підтримує ідею монетизації субсидій на рівні кінцевого споживача.

   Нафтогаз з цього року не користується пільгами при імпорті газу і платить ПДВ при імпорті газу на загальних підставах.

   МВФ та Світовий банк аналізували запропонований підхід. Їхні розрахунки вказують на те, що він дасть близько 40-45 млрд грн грошових ресурсів, яких недостатньо для покриття субсидій, тому державі знадобиться шукати додаткові кошти.

   31. ПРО РОЛЬ НАФТОГАЗУ У РЕФОРМІ РИНКУ
   Цитата:
     Украина, наконец, уйдет от мутных схем всяких "льгот", "уполномоченных поставщиков".
     На этом фоне потуги "Нафтогаза" хотя бы на пару лет сохранить застой на газовом рынке – неуклюжая попытка сохранить себя в этом болоте.

   Навпаки, Нафтогаз останні три роки послідовно пропонує та реалізує радикальні і фундаментальні реформи, а також добровільно відкриває доступ на ринок для інших постачальників, там, де це від нього залежить.

   32. ПРО ТЕ, ЩО ПОТРІБНО ДЛЯ СТВОРЕННЯ КОНКУРЕНТНОГО РИНКУ
   Цитата:
     Стране не нужны "ресурсы "Нафтогаза" – потребители и без этой монополии купят газ у добытчиков или импортеров, которые предложат лучшую цену и лучшие условия поставки.

   Нафтогаз є видобувником і імпортером газу. Ці функції виконуються в групі різними юридичними особами, як в багатьох інших компаніях нафтогазового сектору.

   Нафтогаз готовий до конкуренції з іншими гравцями ринку на рівних недискримінаційних умовах. В Україні є приватні видобувні компанії. Є приватний імпорт, причому багато в чому завдяки саме нинішній команді Нафтогазу. В лібералізованому сегменті Нафтогаз має лише незначну долю ринку і давно не є монополістом.

   Для створення повноцінного конкурентного середовища в усіх сегментах ринку Україна має повернутися до виконання затверджених із міжнародними партнерами планів з реформування ринку газу, реформи корпоративного управління в Нафтогазі та проведення повноцінного анбандлінгу, як на оптовому, так і на роздрібному ринках.