Стокгольмський арбітраж


ІСТОРИЧНА ПЕРЕМОГА УКРАЇНИ: СТОКГОЛЬМСЬКИЙ АРБІТРАЖ

Після чотирьох років арбітражного провадження між Нафтогазом та Газпромом за двома контрактами Стокгольмський арбітраж ухвалив два доленосних рішення: перше 22 грудня 2017 року щодо контракту на постачання газу за принципом «бери або плати», а друге 28 лютого 2018 року стосовно транзитного контракту.

Ініційовані у 2014 році провадження стали найбільшим в історії комерційним арбітражем. Взаємні претензії склали біля 125 млрд дол., що загрожувало банкрутством як Газпрому, так і Нафтогазу. Стокгольмський арбітраж також задовольнив вимоги Нафтогазу щодо компенсації у сумі 4,63 млрд дол. за недопоставку Газпромом погоджених обсягів газу для транзиту. За результатами двох проваджень Газпром повинен сплатити Нафтогазу 2,56 млрд дол. з урахуванням заліку у розмірі 2,1 млрд дол., який Нафтогаз вже отримав у вигляді газу, що був поставлений в 2014 році.Основні результати арбітражу за контрактом на постачання газу


22 грудня 2017 року Арбітражний суд ухвалив рішення на користь Нафтогазу у всіх спірних питаннях щодо контракту на поставку газу з Газпромом: ціноутворенню, положенню «бери або плати» та визнанню недійсними інших положень, які є необґрунтованими і суперечать принципам конкуренції, а саме:

• Арбітражний суд повністю відхилив ретроспективні вимоги Газпрому на суму 56 млрд дол. згідно з положенням «бери або плати» (що встановлює зобов’язання здійснити оплату за невідібрані обсяги газу) за 2009–2017 роки. Нафтогаз домігся зменшення у 10 разів майбутніх обов’язкових річних обсягів закупівлі газу у Газпрому з 42–52 млрд куб. м до 4–5 млрд куб. м, що відповідає фактичним потребам у імпорті газу.

• Нафтогаз домігся перегляду в бік зменшення ціни газу відповідно до ринкових умов, а також компенсації за переплату за періоди після квітня 2014 року, коли Нафтогаз ініціював перегляд ціни. Зокрема, ціна газу, отриманого Нафтогазом у 2 кварталі 2014 року, знижена на 27% – з 485 дол./тис. куб. м до 352 дол./тис. куб. м. Завдяки перегляду контрактної ціни Нафтогаз зекономив 1,8 млрд дол. на закупівлі газу, придбаного у 2014–2015 роках.

Також арбітри вказали, що Нафтогаз не мусить платити за обсяги газу, які були поставлені на тимчасово окуповані території Луганської та Донецької областей, оскільки обсяги цих поставок визначити неможливо. Крім того, арбітраж визнав недійсними інші положення контракту, зокрема положення про заборону на реекспорт. Нафтогаз отримав можливість перепродавати газ за кордон.

Основні результати арбітражу за контрактом на транзит газу

28 лютого 2018 року Стокгольмський арбітражний трибунал ухвалив рішення на користь Нафтогазу щодо більшості важливих питань в спорі з Газпромом щодо контракту на транзит газу.

• Трибунал підтвердив порушення Газпромом зобов’язань щодо обсягів транзиту, які відповідно до контракту становлять 110 млрд куб. м на рік, та присудив компенсацію в розмірі 4,63 млрд дол. Арбітражне рішення підтвердило юридичні зобов’язання Газпрому щодо поставок за транзитним контрактом.

• Обсяг транзиту зберігається до завершення терміну дії контракту 31.12.2019 року (у 2017 році Газпром прокачав через Україну біля 95 млрд куб. м газу).

• Трибунал не підтримав вимогу Нафтогазу щодо перегляду тарифу на транзит, оскільки заявка на перегляд, подана Нафтогазом у 2009 році, не відповідала процесуальним вимогам. Трибунал також не задовольнив вимогу Нафтогазу переглянути транзитний контракт відповідно до європейського та українського енергетичного й конкурентного законодавства, зауваживши, що впровадження регуляторної реформи на території України є справою української влади і не входить до компетенції трибуналу в цій справі.

Нафтогаз одержав фінансову перемогу і отримав право купувати газ за набагато кращою ціною, яка повністю відповідає європейському ринку. Газпром має виконувати зобов’язання щодо поставок за транзитним контрактом, але зі збереженням рівня тарифу на транзит. Нафтогаз також повинен знову купувати певний обсяг газу напряму в Газпрому на умовах попередньої оплати.