Диверсифікація замовників послуг з транзиту газу є національною задачею для України – Юрій Вітренко

Диверсифікація замовників послуг з транзиту газу є завданням національної ваги для України, заявив голова правління Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» Юрій Вітренко в ефірі програми «Велика п’ятниця» на каналі «Україна-24»

Диверсифікація замовників послуг з транзиту газу є завданням національної ваги для України, заявив голова правління Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» Юрій Вітренко в ефірі програми «Велика п’ятниця» на каналі «Україна-24».

«Національна задача – зробити так, щоб не тільки Газпром був користувачем послуг української ГТС з транзиту. Саме це дозволить нам зберегти і доходи від транзиту починаючи з 2025 року (після завершення дії чинного транзитного контракту з Газпромом) і фізичні обсяги транспортування, які зменшують вірогідність повномасштабної війни і роблять Україну більш важливим партнером для Європи», – сказав він.

Юрій Вітренко нагадав, що замовниками послуг з транзиту через українську ГТС потенційно можуть виступати компанії з країн Центральної Азії, приватні компанії, що займаються видобутком газу в Росії, а також європейські покупці газу.

«Якщо всім цим 100, 50, чи навіть 10 замовникам пан Путін потім скаже «так, все – не качати» – уряд Німеччини більше не зможе говорити, що «Північний потік-2» – це просто такий ринковий проект. Буде для всіх очевидно, що це політичне рішення, яке обмежує обсяги російського газу, які йдуть на європейський ринок. Це порушення європейського закону про захист конкуренції. І тоді європейський регулятор вже каратиме Газпром, який, фактично, буде частиною картельної змови», – зазначив він.

Голова правління Нафтогазу підкреслив, що пропозиції простого продовження чинного транзитного контракту з Газпромом в якості «компенсації» за запуск «Північного потоку-2» є вкрай небезпечними для України.

«Зараз лунають спекуляції – давайте просто продовжимо діючий контракт. Навіть, начебто, Газпром може на це погодитися як частина угоди по «Північному потоку-2», цієї «оборудки». Ризик в чому? Якщо Газпром побудує «Північний потік-2» і йому не потрібен буде більше український транзит, а у нас є контракт з принципом «качай, або плати» – постає питання, а чи не піде Газпром в арбітраж, так само, як ми пішли в арбітраж по контракту на купівлю газу? Щоб довести, що це положення буде кабальним і тому не має бути застосованим», – сказав Юрій Вітренко.

Відтак голова правління Нафтогазу закликав бути стриманими та мудрими в оцінці будь-яких пропозицій «компромісу» по «Північному потоку-2».

«Наші вороги якраз хочуть скористатися тим, що не завжди на українському боці були професіонали – вони хочуть знайти того, кого легше, або «розвести», або корумпувати. Щоб виглядало так, наче все добре, українці розраховували, що вони захищені – а потім виявилося, що це якийсь черговий «Будапештський меморандум», або щось таке, що насправді ніякого реального захисту для України не дає», – підсумував він.


 
Департамент з інтегрованих комунікацій
НАК «Нафтогаз України»
 

 

Інші новини