До запровадження повного ембарго Європи на російські нафту та газ тимчасовим рішенням можуть стати escrow-рахунки – Юрій Вітренко

Санкції західних країн проти росії в енергетичному секторі запроваджувались із запізненням і недостатні для зупинення агресора. На цьому наголосив голова правління НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко під час брифінгу у львівському медіа-центрі. 

За словами очільника Нафтогазу, компанія давно переконує європейських партнерів відмовитися від російських нафти та газу. «На жаль, Європа починає це робити із великим запізненням. Адже зараз злочинні дії російських військ становлять загрозу не лише внутрішньому постачанню в Україні, а й транзиту до країн ЄС», – підкреслив Юрій Вітренко.

Він також зазначив, що вже запроваджені Заходом санкції є недостатньо дієвими. «Потрібне повне ембарго на постачання нафти та газу з рф. Як тимчасовий інструмент можуть бути запроваджені так звані escrow-рахунки  –  механізм, коли росія не зможе одразу отримувати гроші від експорту нафти та газу. Всі ці гроші будуть заморожені на спеціальних рахунках, і росіяни зможуть отримати їх лише тоді, коли виведуть свої війська з України. В історії вже були випадки застосування цього механізму щодо таких країн як Росія».

Юрій Вітренко високо оцінив дії приватних західних компаній, які відмовились купувати російський газ та нафту і співпрацювати з росією. Проте там продовжують працювати великі сервісні компанії, які суттєво допомагають країні-агресору нарощувати видобуток: «Це дуже важливо, що приватний сектор вирішив вийти з росії:  це чітко вказує на те, що міжнародні приватні компанії вважають путіна злочинцем і виходять з країни, яка швидко перетворюється на нацистську державу. Але треба зробити більше. Адже все ще є міжнародні компанії, які продовжують працювати в росії.  Наприклад, це «велика четвірка», а також сервісні компанії як то Halliburton та Schlumberger. Без них нафтогазовий сектор Росії просто не зможе розвиватися. Якби вони вийшли, цим завдали би значних втрат економіці путіна. Тому ми до них звертаємся, аби вони вийшли з рф без жодних зволікань», - зазначив Юрій Вітренко.

За його словами, частиною гуманітарної допомоги світу для України має стати допомога для відновлення енергетичної і комунальної інфраструктури, оскільки без води, газу, електрики і тепла в домівках гуманітарна катастрофа неминуча. Зараз, зазначив очільник Нафтогазу, щодо цієї теми тривають перемовини з міжнародними фінансовими організаціями.

Юрій Вітренко висловив вдячність іноземним інвесторам, які, незважаючи на війну, продовжують роботу в Україні і долучаються до формування її газового балансу. Він зазначив, що зараз виконавча влада і парламент ухвалили вражаючий пакет економічних заходів, серед яких значне скорочення кількості та розміру податків, зменшення бюрократичного впливу тощо. Все це має значно спростити роботу інвесторів в Україні.

Інші новини