Інтерв’ю Андрія Коболєва інформаційному агентству BBC-Україна

Пропонуємо вашій увазі інтерв’ю голови правління Компанії Андрія Коболєва британському інформаційному агентству ...

Шановні друзі!
Пропонуємо вашій увазі інтерв’ю голови правління Компанії Андрія Коболєва британському інформаційному агентству BBC-Україна. Інтерв’ю відбулось 24 жовтня цього року під час візиту керівника Нафтогазу до Лондона.


Голова Нафтогазу: росіяни затягують підписання угоди

Голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв сказав, що в Росії немає політичної волі врегульовувати газову суперечку з Україною, яка погодилася на пропоновані Європейською комісією поступки.
Така заява пролунала в інтерв'ю, яке пан Коболев дав ВВС Україна під час візиту до Лондона.
ВВС Україна: Зараз перебіг газових переговорів України і Росії витіснив із заголовків інформаційних повідомлень західних ЗМІ навіть порушення перемир'я на Сході, якщо не парламентські вибори. Оптимістичні заяви Гюнтера Еттінгера про близькість досягнення угоди вкотре не справджуються. Чи є надія домовитися з "Газпромом" 29 жовтня і відновити російське газопостачання?
Андрій Коболєв: Ми сподіваємося, що такий шанс є. Хоча насправді дуже важко оцінювати його вірогідність через небажання російських колег щось підписувати. Ми всі дуже добре розуміємо, що так, звичайно, проблема взимку може бути. І якщо росіяни не відновлять постачання газу в Україну, це буде відносно важка зима для України. Але це не найгірша ситуація для нас. Найгірша ситуація - це коли ми погасимо частину несплачених рахунків, здійснимо передоплату - і не отримаємо газ.
ВВС Україна: Таке можливо?

Дуже важко працювати чи домовлятися з "Газпромом", якщо з іншого боку немає бажання підписувати папери - Андрій Коболєв

Андрій Коболєв: Ну, якщо у вас немає зобов'язання іншої сторони, підписаного на папері, то сподівання, що російська сторона буде настільки коректною, що вона просто виконає обіцянки, надані словами, на мою думку як керівника державної компанії, це неприпустимо! Це неприпустимий ризик, який не сприйняла б жодна європейська компанія, тому що будь-яка угода повинна бути на папері. Вона повинна бути зобов'язальною для іншої сторони, вона повинна давати гарантії нам - як споживачу. Українська сторона пішла на певні поступки. Українська сторона погодилась на певні пропозиції Європейської комісії, і в нас з Європейською комісією в цьому питанні є спільна позиція.
ВВС Україна: Ви маєте на увазі ціну на газ у 385 доларів?
Андрій Коболєв: Ми говоримо в першу чергу про обсяги заборгованості, яку потрібно погасити для того, щоб відновити ситуацію постачання газу. Оскільки ми оскаржуємо ці рахунки в суді, але ми можемо зараз зробити авансовий платіж і потім, коли суд остаточно перегляне всі умови, ми зробимо фінальний розрахунок. Тобто це гроші, які ми віддаємо, як ми вважаємо, тимчасово.
ВВС Україна: Скільки ви готові зараз заплатити "Газпрому"?
Андрій Коболєв: Я б не хотів зараз говорити про конкретні цифри - як боргу, так і ціни. Оскільки це перемовини і вони конфіденційні. Я розумію, що багато хто вже щось озвучував, але не всі цифри коректні, по-перше. По-друге, не треба забувати, що ми знаходимося в суді. А остаточне рішення суду буде залежати, в тому числі, від того, що ми вирішимо зараз. Тому дуже важливо тримати ці умови поки що конфіденційними - як для нас, так і для "Газпрому", для російської сторони. Якщо ви помітили, пан Міллер (Олексій Міллер, голова правління "Газпрому" - Ред.) також ніколи не коментує конкретні цифри. Повертаючись до вашого питання, дуже важко працювати чи домовлятися з "Газпромом", якщо з іншого боку немає бажання підписувати папери.
ВВС Україна: А чому немає цього бажання, адже досі позиція "Газпрому" полягала в тому, щоби виставити вас, компанію "Нафтогаз", як ненадійного партнера, який або не сплачує заборгованість, або відкачує з магістрального трубопроводу європейський газ. Тому коли є вироблена за посередництва Єврокомісії угода, чому, на ваш погляд, "Газпром" її не підписує?
Андрій Коболєв: Саме з цієї причини, про яку ми говорили на самому початку. "Газпром" розуміє, що якщо є підпис, то ситуація буде вирішена. Тобто проблема буде знята. Будь-яким чином - незважаючи на ціну чи на погашення боргів. Проблеми немає. І, фактично, це означає, що Україна повинна отримувати газ взимку, що Європа в безпеці, транзит у безпеці - немає підстав для кризи цієї зими.
Якщо підстави є, то вірогідність кризи зростає. Якщо буде криза, то, можливо, "Газпром" через цю кризу захоче досягти якихось інших результатів - наприклад, просування "Південного потоку", наприклад, знову ж таки, звинувачення України в тому, що ми відкачуємо газ, хоча цього ніколи не було і "Газпром" ніколи не зміг надати якихось доказів цього факту. І не зможе, думаю, в майбутньому.
Мотиви "Газпрому", на нашу думку, полягають у тому, щоби не дати ситуації вирішитися до зими. Дотягти до зими, і взимку, коли Європа буде у більш вразливому становищі, коли Україна буде у більш вразливому становищі, вже тоді ще далі тиснути на нас, щоб отримати якусь іншу угоду, яку вони вважають більш цікавою для них.
ВВС Україна: Ви хочете сказати, що навіть якщо Україна мерзнутиме, Європа буде отримувати російський газ через українську ГТС? Спокуси не буде?
Андрій Коболєв: Україна не зацікавлена, вона ніколи цього не робила і вона не буде красти газ. Я знаю, що багато з цього приводу було вже сказано "Газпромом". Повторюсь: жодного факту, жодного підтвердження цього вони ніколи не надали - це по-перше.
По-друге, так, Україна зараз отримує основну масу свого газу, який ми імпортуємо, з Європи. Було б дуже нерозумно красти в тих, хто нам його постачає.
І, по-третє, в нас є альтернатива. Ми над нею працюємо. Ми вже розширили словацький напрямок, ми отримуємо газ через Польщу, ми сподіваємося відновити постачання з Угорщини. Ми сподіваємося дійти порозуміння з Єврокомісією і відкрити так званий "великий реверс" із Словаччиною. Для цього не треба нічого робити. Потрібно лише змінити легальні умови відносин між "Укртрансгазом" і "EUStream"-ом, компаніями, які є операторами. І тоді ми зможемо отримати стільки газу, скільки нам буде потрібно. Над цим ми зараз активно працюємо.

Все, що важливо для того, щоби підписати угоду з нами, всі ці гроші ми "Газпрому" показали. Вони не просто десь - вони є на рахунку. Вони вже давно зарезервовані - Андрій Коболєв

Для України цей напрямок зараз є набагато перспективніший, ніж вирішення проблеми з "Газпромом".
ВВС Україна: На останньому раунді газових переговорів у форматі ЄС-Україна-Росія "Газпром" висунув вимогу до європейців надати гарантії вашої платоспроможності. Зараз компанія, яку ви очолюєте, неплатоспроможна?
Андрій Коболєв: Це не зовсім так. Дійсно, що стосується погашення всіх несплачених рахунків, 3,1 млрд доларів лежить на рахунках "Нафтогазу" з липня цього року. Тобто, якби була угода, то чи повністю, чи частково цю суму "Газпром" міг би отримати вже давно. Тому це не є питання неплатоспроможності. Більше того, зараз ми маємо 100%-ві збори з ринку, взимку наші доходи збільшуються.
З іншого боку, через війну та інші проблеми Україна зараз отримує фінансову допомогу як із Європи, так і від МВФ. Це є важливим моментом балансування загальної економіки. Але питання платоспроможності і питання наших фінансових відносин ми обговорюємо з Європою у двосторонньому форматі. Все, що важливо для того, щоби підписати угоду з нами, всі ці гроші ми "Газпрому" показали. Вони не просто десь - вони є на рахунку. Вони вже давно зарезервовані.
ВВС Україна: Тобто "Газпром" може отримати до кінця цього року 3,1 млрд доларів, якщо поставить підпис під угодою?

Нафтогаз" має на рахунку кошти для "Газпрому", каже голова правління української компанії

Андрій Коболєв: До 3,1 млрд доларів лежить на рахунках. Якщо ми будемо купувати більше газу, то вони можуть отримати ще й оплату за цей новий газ.
ВВС Україна: На сам кінець розмови, чи можете заспокоїти споживачів газу в Україні, що з настанням зими вони не замерзнуть? Ви вже сказали, що виконаєте свої зобов'язання перед європейськими споживачами, а чи можете гарантувати достатні реверсні постачання газу для українських споживачів у разі невдачі переговорів з РФ?
Андрій Коболєв: Тут важко щось гарантувати, але я можу вам сказати, що ми зробимо все можливе, щоб Україна отримала той максимум газу, який буде для нас доступний. Повторюсь знову, що питання вирішення проблеми з Російською Федерацією є для нас дуже важливим, але воно, знову ж таки, залежить від бажання російської сторони постачати газ.
На жаль, за 23 роки незалежності Україна не зробила нічого, щоб диверсифікувати маршрути постачання газу.
ВВС Україна: А ви щось для цього робите?
Андрій Коболєв: У цьому році ми запустили газопровід, який може дати Україні 10 млрд метрів кубічних газу на рік - приблизно 40% річних обсягів імпорту. Це газопровід зі Словаччини. Це перший газопровід, який дозволяє диверсифікувати імпорт газу - окрім як із Росії - в Україну. Були невеликі потоки газу з Польщі та Угорщини, але вони надто малі і надто нестабільні. А це перший великий діючий газопровід. Тому в цьому напрямку, як на мене, ми робимо все можливе.
Дійсно, зима, якщо з "Газпромом" не буде угоди, буде непростою. До цього треба готуватися. Опалення ми вже включили. Його не включали до того моменту, поки температура, за стандартами, затвердженими ще в радянські часи, не опустилася до 8 градусів за Цельсієм три дні поспіль - середньодобова температура. Є стандарт банальний.

Радянський Союз привчив нас, я б сказав прямо, до марнотратства - і газу, і електроенергії, і води - Андрій Коболєв

Цієї зими дуже важливо - і ми б хотіли закликати всіх до спільної підтримки і спільних дій. Як країна, ми дійсно споживаємо дуже багато газу. Якщо ми кажемо про підтримку європейців, про підтримку Заходу, дуже важко говорити про неї, коли вони дивляться на нас і кажуть: "Шановні панове, ви не така багата країна, щоб споживати вдвічі більше газу, умовно кажучи, на людину, ніж це робить європейська країна. Вам треба вчитись економити".
І насправді цей аргумент також дуже вагомий. Європа робить дуже багато для нас. Європа допомагає. Але і ми повинні робити кроки назустріч. І ця зима буде якраз дуже хорошим тестом для всіх нас. Вона буде непростою, але ми зможемо, якщо будемо разом це робити.
ВВС Україна: Енергозберігання, енергоефективніть - те, про що полюбляють говорити, але мало що тут робиться?
Андрій Коболєв: Та я б сказав, що нічого не робиться! Ми ж усі добре знаємо реалії життя в тому самому Києві. Ми відслідковуємо процес підключення опалення в місті. Але от мені телефонують друзі і кажуть: "Андрію, ти знаєш? Сьогодні батареї такі гарячі, що ми відкриваємо вікна". Доки таке буде відбуватись, очікувати легкої зими не варто.
Насправді окрім усім відомих заходів енергоефективності - утеплення, покращення ефективності роботи підприємств, які генерують тепло, заміна котлів тощо - нам ще потрібно поміняти культуру споживання енергоресурсів. Радянський Союз привчив нас, я б сказав прямо, до марнотратства - і газу, і електроенергії, і води. Це неправильно з багатьох точок зору.
Але головне, що чим більше ми споживаємо енергоносіїв, тим ми менш конкурентні, тим менш ефективна наша економіка. І наше ставлення до цього, наші звички також потрібно змінювати.


Інші новини