Інтерв’ю Юрія Вітренка інформаційному агентству РБК-Україна

Директор з розвитку бізнесу НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко: "Віртуальний реверс може почати працювати з 1 квітня наступного року"

Директор з розвитку бізнесу Нафтогазу Юрій Вітренко: "Віртуальний реверс може почати працювати з 1 квітня наступного року"
03.12.2014
В рамках конференції з питань інвестицій в Україну директор з розвитку бізнесу НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко розповів в бліц-інтерв'ю РБК-Україна про плани щодо відкриття великого реверсу, щодо збільшення видобутку газу та закупівлю російського газу в 2015 р.

РБК-Україна: Розкажіть, будь ласка, про найближчі плани НАК "Нафтогаз України" щодо реверсних поставок газу в Україну.
Юрій Вітренко: Ми зараз працюємо над відкриттям так званого великого реверсу, іноді його ще називають віртуальним реверсом. Віртуальний реверс дозволить тільки зі Словаччини отримувати до 100 млрд куб. газу на рік. Ми вважаємо, що цей віртуальний реверс повинен бути відкритий вже з 1 квітня 2015 р. Для цього не потрібно нічого робити крім того, щоб привести у відповідність до європейського регулювання, так званого третього енергопакету, угоди між "Юстрімом" (словацький оператор) та "Газпром експорт" і ми наполягаємо на тому, щоб Європейська комісія, "Юстрім" та словацькі регулятори зробили все можливе, щоб привести цей договір у відповідність до третього енергопакету.

РБК-Україна: А що може цьому завадити?
Юрій Вітренко: Тільки певні неформальні перестороги словацької сторони і Європи взагалі, те що в такому випадку "Газпром" може поститися і не подавати газ до Європи. Але ми вважаємо, що, по-перше, це неможливо і по-друге, "Газпром" - це все таки компанія, яка має грати за європейськими правилами на європейському ринку. Тому ми навіть не вважаємо, що це можливо.
Як тільки ми відкриємо віртуальний реверс зі Словаччини, такий же віртуальний реверс можна відкривати з Румунії і підписати угоду про пряме поєднання українського оператора і румунського оператора, яке фізично і так існує і тоді для нас будуть доступні такі можливості, що ми зможемо заміщувати обсяги газу, які ми отримуємо з Європи або зі сходу,будь-які обсяги газу. Наприклад, ми можемо купити газ на LNG- терміналі в Греції і відповідно поміняти, Греції віддати ті обсяги газу, які ми купили на LNG-терміналі, а вона віддасть нам ті обсяги, які вона купила або на сході або на західних ринках. Це абсолютно нормальна практика, яка є доступною для всіх європейських країн. Оскільки ми приєднались до договору про європейське співтовариство, то це повинно бути доступним для нас.

РБК-Україна: Розкажіть, будь ласка, про нові правила регулювання, які плануєте запровадити з січня.
Юрій Вітренко: Ми сподіваємось. Ми завершили роботу над новим законопроектом "Про ринок газу". Ми також говоримо, що необхідно терміново змінювати підходи до цінового регулювання і субсидій в Україні. Крім того, ми сьогодні запропонували нове регулювання на рівні Кабміну щодо принципу пропорційності всіх учасників ринку по відношенню до реалізації газу рівним категоріям споживачів, а також закачки газу. Ми сподіваємось, що з 1 січня всі ці нові заходи вже можуть бути реалізовані і імплементовані.

РБК-Україна: А на скільки плануєте збільшити власний видобуток газу у 2015 р.?
Юрій Вітренко: Це залежить від ціни. Якщо у нас буде нормальне адекватне цінове регулювання, нормальне адекватне оподаткування видобутку, то в 2015 р. можна збільшити видобуток на принаймні 5-10 % до 22 млрд на рік по Україні.

РБК-Україна: Скажіть, а зупинка Південного потоку це блеф чи реальність?
Юрій Вітренко: Це реальність. Ми теж працювали над цим і не тільки ми, і Європа і США. Всі працювали над тим, щоби цей проект був або зупинений або приведений у відповідність до третього енергопакету. Як тільки росіяни побачили, що вони не отримують виключення з третього енергопакету, для них буде нецікаво будувати Південний потік. Південний потік мав на меті продовжити дискримінувати Україну і продавати газ на рівних ринках по рівних цінах. Третій енергопакет не дозволяє це робити.

РБК-Україна: Прем'єр сьогодні заявив, що дефіцит НАК "Нафтогаз України" значно перевищує дефіцит держбюджету. Що будете з цим робити?
Юрій Вітренко: Ми пропонуємо це змінювати за рахунок, в тому числі цінової реформи, ми пропонуємо це змінювати за рахунок підвищення ефективності роботи на цьому ринку, за рахунок боротьби з корупцією. Ті механізми, які ми запропонували, повністю можуть ліквідувати дефіцит НАК "Нафтогазу України" вже в 2015 р. Крім того, вони зроблять так, як повинно бути, що НАК "Нафтогаз України" буде одним з найбільших платників до бюджету, бо найбільша державна компанія, яка має такі унікальні активи як НАК "Нафтогаз", неможна зрозуміти, як таке може бути, що ця компанія є реципієнтом з бюджету, тобто бюджет повинен покривати дефіцит, замість того, щоб ця компанія сплачувала до бюджету.

РБК-Україна: Коли буде оголошено конкурс для європейських і американських компаній, які планується залучити до реформи НАК "Нафтогаз"?
Юрій Вітренко: Це залежить від нового складу Кабміну, я сподіваюся, що це вже буде найближчим часом.

РБК-Україна: В 2015 р. ця реформа відбудеться?
Юрій Вітренко: Так.

РБК-Україна: А завершиться?
Юрій Вітренко: Це можливо. Ніяких технічних або юридичних перепон для цього немає. Вона може закінчитися, якщо буде на це політична воля.

РБК-Україна: Чи буде в 2015 р. збільшена плата за транзит російського газу?
Юрій Вітренко: Ми змінюємо систему тарифікації. Ми переходимо на вхід-вихід і це просто буде різна система тарифікації, це неможливо буде прямо порівнювати.

РБК-Україна: які будуть об'єми закупки російського газу в 2015 р.?
Юрій Вітренко: Це буде залежати від цінової політики. Ми закупимо 1-2 млрд в першому кварталі, а потім вже будуть складні переговори з "Газпромом" і ми будемо бачити до чого вони приведуть.

Розмовляла Тетяна Шпайхер

Інші новини