Нафтогаз наполягає на розширенні газотранспортних потужностей на кордоні України та Словаччини

Проаналізувавши результати двох місяців роботи нового газопроводу Вояни-Ужгород на кордоні України та Словаччини, НАК «Нафтогаз України» запропонувала словацькому оператору ...

Проаналізувавши результати двох місяців роботи нового газопроводу Вояни-Ужгород на кордоні України та Словаччини, НАК «Нафтогаз України» запропонувала словацькому оператору газотранспортної системи (ГТС) Eustream технічне рішення, яке дозволить значно розширити потужність цього газотранспортного маршруту. Газопровід, поточна проектна потужність якого становить близько 27 млн. куб. м на день (близько 10 млрд. куб. м на рік), був офіційно введений в експлуатацію у вересні 2014 р. По ньому в Україну поставляється газ, який Нафтогаз купує у європейських газових трейдерів. Зокрема, цим шляхом Україна отримує норвезький газ.18 жовтня був встановлений новий рекорд завантаження газопроводу: Україна отримала 27,6 млн. куб. м газу з території Словаччини. Нафтогаз сподівається, що словацький оператор підтримає якнайшвидше впровадження нової технології і збільшення потужності газопроводу.

Український оператор ГТС довів свою здатність працювати безпосередньо з партнерами з Євросоюзу
Стабільна робота газопроводу Вояни-Ужгород переконливо доводить, що Укртрансгаз і Eustream можуть забезпечувати надійне транспортування газу на кордоні двох держав, працюючи безпосередньо один з одним. Найбільші європейські енергетичні компанії скористалися цим маршрутом для транспортування значних обсягів газу. Україна довела, що відповідає найсуворішим стандартам роботи на газовому ринку Євросоюзу.

Результати роботи дозволяють Нафтогазу стверджувати, що більше не існує вагомих підстав відмовляти Укртрансгазу в підписанні прямих договорів об'єднання мереж (інтерконекту) з Eustream та іншими операторами ГТС із сусідніх країн ЄС.

Посередник Газпром Експорт, який блокує «великий реверс», має бути усунений
Крім відкритого у вересні маршруту Вояни-Ужгород, Україна і Словаччина можуть здійснювати двостороннє транспортування газу в обсязі близько 100 млрд. куб. м на рік по іншим чотирьом газопроводам, які перетинають кордон між двома країнами. В останні роки по цих газопроводах Україна поставляє в ЄС в середньому 55 млрд. куб. м російського газу щорічно. Словацький інтерконнектор - найпотужніший маршрут, що зв'язує газотранспортні системи України та ЄС.

Запуск «великого реверсу» на даний час заблокований дочірньою компанією російського ВАТ «Газпром» - ТОВ «Газпром Експорт» - на підставі договору зі словацьким оператором, підписаного багато років тому. Тоді російському монополісту вдалося переконати своїх покупців в Європі, що український оператор ГТС не зможе працювати стабільно, і укласти контракт, мотивуючи це забезпеченням надійності поставок російського газу в Євросоюз. В результаті Україна приймає газ у Газпрому на своєму східному кордоні і віддає його Газпрому на західному кордоні. Не маючи прямих відносин з європейськими операторами, Україна позбавлена можливості використовувати сучасні технології торгівлі газом, широко розповсюджені на європейському енергетичному ринку. Такий стан речей призводить до обмеження реверсних маршрутів і збільшення ціни газу для України.

Реалізація «великого реверсу» дозволить компаніям застосовувати технологію транспортної мережі ("backhaul"), яка передбачає можливість передачі однакових обсягів газу в обох напрямках. Такий підхід є стандартом на європейському газовому ринку і закладений в принципи Третього енергопакету – в перелік правил роботи енергетичного ринку ЄС. Існуючий контракт між Eustream і Газпром Експорт не відповідає вимогам Третього енергопакету і має бути приведений у відповідність із цими вимогами.

Запуск двосторонніх потоків через словацький інтерконнектор зміцнить енергетичну безпеку країн Центральної та Східної Європи
Словаччина - одна з небагатьох країн Центральної та Східної Європи (ЦСЄ), газотранспортна мережа якої безпосередньо пов'язана з ліквідним газовим ринком Західної Європи. Саме тому забезпечення вільного транспортування газу в східному напрямку через Словаччину має ключове значення не тільки для енергетичної безпеки України. Через українську газотранспортну систему цей газ може постачатися також до Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії, Сербії.

Минулого тижня Єврокомісія оприлюднила результати аналізу готовності європейських країн до відключення поставок російського газу. Саме країни ЦСЄ виявилися найбільш уразливими через недостатній зв'язок з газотранспортними мережами Західної Європи. Таким чином, українська ГТС, яка забезпечує зв'язок між Словаччиною та іншими країнами ЦСЄ, є ланкою, якої бракує ГТС Європи. Інтеграція цих мереж відкриває для найбільш залежних від російського газу країн ЦСЄ широкі можливості для диверсифікації постачальників газу.

Український та словацький оператори ГТС повинні встановити прямі відносини: це законно, виправдано і допоможе зниженню цін на газ в Європі
Укртрансгаз звернувся до Eustream з пропозицією підписати прямий договір об'єднання мереж, що дозволить використовувати транспортні потужності між двома операторами в повному обсязі. Встановлення таких відносин не передбачає ані фінансових затрат, ані прийняття нових законодавчих актів. Для цього потрібно тільки застосування існуючого європейського законодавства на території ЄС. Нафтогаз сподівається, що важливість інтеграції української ГТС з мережами ЄС для енергетичної безпеки країн ЦСЄ сприятиме результативному вирішенню цього питання.

Зокрема, у вересні цього року Енергетичне Співтовариство офіційно підтвердило, що положення Третього енергопакету, які стимулюють двостороннє транспортування газу між країнами, мають бути застосовані не тільки між членами ЄС, а й між Україною та її європейськими сусідами.

Впровадження європейського енергетичного законодавства в Україні та інтеграція української ГТС з європейським газовим ринком - не тільки юридично бездоганна і технічно доцільна стратегія. Це вигідно. Об'єднання наших мереж поліпшить ліквідність європейського газового ринку, що сприятиме зниженню цін для всіх споживачів газу в Європі.


Управління по зв’язках з громадськістю
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»Інші новини