Нафтогаз звернувся до німецького регулятора з заявкою на участь в сертифікації оператора Північного потоку-2

Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» звернулася до Федерального мережевого агентства Німеччини (BundesNetzAgentur, BNetzA) з заявкою на участь в процесі сертифікації оператора газопроводу «Північний потік-2», повідомив голова правління Нафтогазу Юрій Вітренко на брифінгу в понеділок у Києві.
«Нафтогаз як національна компанія, що очолює боротьбу за енергетичну безпеку України та відстоює національні інтереси, подала заявку на участь в процесі сертифікації оператора «Північного потоку-2» до німецького регулятора BNetzA. Наша основна позиція полягає в тому, що «Північний потік-2» не може бути сертифікований, оскільки не забезпечено його повну відповідність європейському законодавству», – сказав він.

Юрій Вітренко підкреслив, що Нафтогаз є активним та одним з найбільших учасників європейського ринку газу, купує на ньому великіі обсяги газу і прямо зацікавлений у забезпеченні високого рівня конкуренції та чіткому дотриманні вимог європейського законодавства.

«Саме з цієї позиції ми показуємо німецькому регулятору, що сертифікація оператора «Північного потоку-2» завдасть шкоди конкуренції на німецькому ринку, завдасть шкоди конкуренції на європейських ринках, зокрема, на ринках Словаччини, Угорщини, Чехії та Австрії», – зазначив він.

Голова правління Нафтогазу додав, що наразі очевидна невідповідність «Північного потоку-2» цілій низці вимог законодавства ЄС.

«Європейське законодавство чітко говорить про те, що оператор газотранспортної системи не може контролюватися видобувною компанією (в нашому випадку - Газпромом, або Путіним, який стоїть за Газпромом). Також європейське законодавство каже, що має бути забезпечений реальний недискримінаційний доступ третіх сторін до цього газопроводу. При чому, якщо подивитися на сутність цього законодавства, йдеться про весь газогін, починаючи з точки входу на кордоні Російської Федерації», – сказав Юрій Вітренко.

Він наголосив на важливості розгляду німецьким регулятором впливу «Північного потоку-2» на конкуренцію не лише в Німеччині, але й на всьому європейському ринку.

Юрій Вітренко додав, що залучення Нафтогазу до процесу сертифікації «Північного потоку-2» забезпечить більшу прозорість та врахування аргументів усіх сторін.

«Чому це важливо? Тому що процес сертифікації з боку BNetzA може остаточно визначити, що оператор трубопроводу «Північний потік-2» не відповідає європейському законодавству, і тому цей газогін не може запрацювати в комерційному режимі. Заява на участь в процесі сертифікації з боку Нафтогазу, якщо її приймуть, зобов’яже BNetzA враховувати позицію та аргументи національної компанії. Також це означатиме, що німецький регулятор є дійсно незалежним і незаангажованим з боку окремих політичних сил в Німеччині, які відкрито симпатизують цьому проекту Путіна», – підкреслив голова правління Нафтогазу.

Він нагадав, що BNetzA розпочала розгляд заявки оператора газопроводу «Північний потік-2» на сертифікацію 8 вересня. Відповідно до німецького законодавства, регулятор має ухвалити рішення з цього питання протягом 4 місяців.

Також Ю.Вітренко додав, що під час саміту Україна-ЄС українська сторона вже передала ЄС позиційний документ, в якому було зазначено необхідність долучити Україну як зацікавлену сторону до оцінки Єврокомісією процесу сертифікації «Північного потоку-2». Нафтогаз тісно координується з Урядом для максимального залучення всіх можливих інструментів для захисту інтересів України.

Нагадаємо, BNetzA задовольнила заявки енергетичної компанії Polskie Gтrnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (PGNiG) та її німецької дочірньої компанії PGNiG Supply & Trading Gmbh та долучила їх до процесу сертифікації оператора «Північного потоку -2».

Інші новини