Рік перемоги у Стокгольмі: Нафтогаз отримав від Газпрому компенсацію на суму 2,1 млрд дол. та продовжує примусове виконання рішення арбітражу

Рік тому Стокгольмський арбітражний трибунал ухвалив рішення на користь НАК «Нафтогаз України» щодо більшості важливих питань в спорі з ПАТ «Газпром». Трибунал підтвердив порушення Газпромом зобов’язань щодо обсягів транзиту газу та присудив Нафтогазу компенсацію в розмірі ...

Рік тому Стокгольмський арбітражний трибунал ухвалив рішення на користь НАК «Нафтогаз України» щодо більшості важливих питань в спорі з ПАТ «Газпром». Трибунал підтвердив порушення Газпромом зобов’язань щодо обсягів транзиту газу та присудив Нафтогазу компенсацію в розмірі 4,63 млрд дол. З цієї суми 2,1 млрд дол. були зараховані арбітрами в якості оплати за отриманий Нафтогазом у 2014-2015 роках, але неоплачений внаслідок відсутності погодженої ціни газ. Цей газ був тоді ж реалізований в Україні, за нього отримані гроші і сплачені податки.

Відповідно, залишок боргу Газпрому згідно рішення арбітрів становить 2,56 млрд грн плюс відсотки за час невиконання судового рішення. Це рішення стало завершальним у чотирирічному арбітражному процесі між двома компаніями за контрактами на поставку та транзит газу. У разі програшу Нафтогазу за цими арбітражними спорами, збитки могли б скласти до 94,7 млрд дол.

Відмовившись виконувати рішення арбітрів, Газпром ініціював оскарження в апеляційному суді округу Свеа. Слухання по суті і рішення апеляційного суду очікуються у 2020 році.

За міжнародним правом оскарження рішення міжнародного арбітражу не призупиняє автоматично виконання цього рішення до завершення розгляду апеляції. Призупинити виконання рішення міжнародного арбітражу на території певної країни може національний суд після розгляду відповідного звернення боржника. Так, Газпром просив апеляційний суд округу Свеа призупинити процес виконання рішення міжнародного арбітражу. Апеляційний суд спочатку задовольнив прохання Газпрому, не заслухавши іншу сторону, однак після звернення Нафтогазу змінив своє рішення і призупинення виконання рішення було знято.

Нафтогаз розпочав процес виконання рішення арбітражу шляхом примусового стягнення боргу Газпрому у декількох юрисдикціях – Нідерландах, Великобританії, Швейцарії та США, а нещодавно – і в Люксембурзі. Найближчим часом можливі процеси і в інших країнах.

Передумовою таких процесів є виявлення активів, які належать безпосередньо Газпрому, і звернення до суду відповідної країни щодо примусового стягнення цих активів. При цьому Нафтогаз просить суд у якості запобіжного заходу одразу заморозити ці активи, щоб Газпром не міг їх вивести з цієї країни.

Там, де Нафтогазу вдалося виявити активи Газпрому, -- у Нідерландах та Великобританії, -- суди за зверненням Нафтогазу ці активи заморозили. У Великобританії Газпром взяв на себе зобов’язання перед судом не виводити ці активи. Наразі суди у цих країнах вирішують, коли можна буде приступити до примусового стягнення боргу Газпрому шляхом продажу цих активів. Крім того, триває пошук активів Газпрому у інших юрисдикціях.

Протягом року, який пройшов після рішення Стокгольмського арбітражу, Газпром намагався завадити виконанню судового рішення, навіть ціною значних фінансових та репутаційних втрат.

У той же час, представники Газпрому вдалися до шантажу Нафтогаз, вимагаючи, щоб компанія добровільно відмовилась від перемоги у арбітражі.

«Нафтогаз не піддається і не піддасться на цей шантаж. Ми змусимо Газпром виконати рішення арбітражу у транзитній справі і заплатити нам 2,56 млрд доларів плюс відсотки, яких за рік набігло майже 200 мільйонів доларів», – зазначив виконавчий директор Групи Нафтогаз Юрій Вітренко.


Департамент з корпоративних комунікацій
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»


Інші новини