Росія штучно поглиблює дефіцит газу та шантажує Європу для запуску Північного потоку-2 – Юрій Вітренко

Росія штучно поглиблює дефіцит газу на європейському ринку та веде прямий шантаж задля комерційного запуску газопроводу «Північний потік-2», вважає голова правління Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» Юрій Вітренко.

«Кремль прямо шантажує Європу. Вони поглиблюють дефіцит газу в Європі, наприклад, скоротивши транзит через Україну в півтора рази. Як наслідок - ціни на газ в Європі б’ють рекорди. У такій ситуації Кремль каже: хочете більше газу, дайте нам запустити Північний потік-2», – зазначив він.

Юрій Вітренко додав, що Газпром вже зараз в змозі суттєво наростити поставки газу до ЄС через Україну. «Кремль каже, що для цього європейські компанії мають більше купувати газу, тобто, мовляв, проблема в тому, що це європейські компанії відмовляються купувати газ. Це неправда. І це легко перевірити», – сказав голова правління Нафтогазу.

Він підкреслив, що реальну картину попиту європейських споживачів легко побачити, просто відкривши продаж газу з точкою передачі на східному кордоні України.

«Тоді європейські контрагенти Газпрому зможуть самі забронювати транзит через Україну. На нашій стороні проблем точно немає, у нас все відкрито і доступно. Той факт, що Газпром це не робить, якраз вказує, що він зловживає своїм домінуючим становищем на європейському ринку, штучно обмежуючи пропозицію і фактично блокує доступ третіх сторін до транзитних газопроводів. Тобто Газпром не грає за європейськими правилами і продовжує використовувати газ як геополітичну зброю проти Європи і проти України», – зазначив він.

Юрій Вітренко також додав, що не варто вірити міфам про надходження на європейський ринок додаткового російського газу одразу після запуску Північного потоку-2.

«Газпром після запуску Північного потоку-2 може обсяги, які зараз йдуть через Україну, перевести на цей новий газогін. І тому газу більше не стане, просто зміниться маршрут. Так, за поточним контрактом Газпром має платити за 40 млрд кубометрів транзиту через Україну. Путін каже, що вони будуть виконувати вимоги контракту. Але ці вимоги - «качай або плати». Тобто можна платити, і не качати. Тому фізичних обсягів транзиту з запуском Північного потоку-2 може і не бути», – підсумував очільник НАК.

Інші новини