Третій енергопакет має бути застосований до всіх газогонів — Юрій Вітренко

Газпром усупереч європейському законодавству не дає іншим компаніям доступу до «входу» в українську ГТС на кордоні з Росією, щоб можна було потім здійснювати транзит газу в Європу

Вимоги Третього енергетичного пакету ЄС потрібно застосовувати до всіх газогонів до Європи, включно з «Північним потоком-2» та українською газотранспортною системою.

На цьому наголосив голова правління Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» Юрій Вітренко в ефірі програми «Велика п’ятниця» на телеканалі «Україна 24», де розповідав про свою участь у перемовинах між Президентом України Володимиром Зеленським та канцлером Німеччини Ангелою Меркель у Берліні.

«Мені здається, ми багато в чому змогли переконати пані Меркель, і вона навіть змінила багато в чому свою точку зору на цей проект і цю ситуацію. По-перше, вона побачила реальні загрози безпекові, які є для України. Це не питання тільки грошей чи економіки для України, а це питання реальної безпеки», — сказав очільник Нафтогазу.

Також Юрій Вітренко зазначив, що сторони домовилися про конкретні кроки, щоб гарантувати безпеку України і захистити економічні інтереси України.

«Ми чітко про це домовилися, і я сподіваюся, що найближчим часом ми побачимо вже реалізацію цих домовленостей. До того як пані Меркель піде і до того як «Північний потік-2» буде запущений. А я сподіваюсь, що він взагалі не буде запущений», — додав він.

Голова правління НАК «Нафтогаз» звернув увагу на перепони до комерційної експлуатації «Північного потоку-2».

«Щоб газопровід працював комерційно, потрібно, щоб оператор цього газопроводу був сертифікований за Третім енергопакетом. Це робить німецький регулятор, але у консультаціях з Європейською комісією. І в будь-який момент Європейська комісія і німецький регулятор можуть сказати «вибачайте, ви не виконуєте вимог Третього енергопакету». Вимоги дуже суворі й якщо вони будуть їх застосовувати по суті, а не по формі, цей газогін може ніколи не запрацювати в комерційному режимі», — переконаний Юрій Вітренко.

Наприклад, Третій енергопакет не дозволяє одній людині чи групі людей контролювати видобуток, продаж і транспортування газу. «Всі розуміють, що є одна людина в Росії, яка контролює і видобуток газу, і транспорт газу через цей газогін. І це навіть не Олексій Міллер, це — Володимир Путін», — пояснив Вітренко.

Пан Вітренко також вказав на принцип солідарності по відношенню до інших країн, який треба враховувати про запуску нових газогонів.

«Нещодавно була велика перемога наших польських колег — і ми долучалися, до речі, до цього позову в Європейському суді, — фактично було захищено принцип, що коли, наприклад, приймаються рішення в Німеччині по відношенню до «Північного потоку-2» або газопроводів, які поєднуються з ним, то має братися до уваги принцип солідарності, тобто як це впливає на інші країни», — зазначив він.

З цих причин, Третій енергопакет має бути застосований Газпромом не тільки до «Північного потоку-1», «Північного потоку-2» чи інших газогонів, але й до української труби».

Однак наразі Газпром усупереч європейському законодавству не дає іншим компаніям доступу до «входу» в українську ГТС на кордоні з Росією, щоб можна було потім здійснювати транзит газу в Європу.

«Тобто Газпром не пускає експортерів з Центральної Азії, не пускає інші компанії російські, не пускає європейські компанії, які б хотіли отримувати газ на кордоні України та Росії, а потім бронювати потужності в Україні і транспортувати Європою. І ми це теж обговорювали з пані Меркель. Вона прекрасно розуміє: для безпеки України було б набагато краще, якби європейські компанії бронювали потужності української ГТС», — пояснив Юрій Вітренко.

На його думку, контракти з європейськими компаніями фактично б відкрили можливість створити консорціум з управління українською ГТС з європейськими і американськими компаніями.

 


Департамент з інтегрованих комунікацій
НАК «Нафтогаз України»
 

 

Інші новини