У листопаді 2015 року встановили на 18% більше газових лічильників, ніж у жовтні

Відповідно до закону, якщо лічильник газу в домогосподарствах не встановлено вчасно не з вини споживача, постачання газу споживачу через це не припиняється

Відповідно до закону, якщо лічильник газу в домогосподарствах не встановлено вчасно не з вини споживача, постачання газу споживачу через це не припиняється

НАК «Нафтогаз України» продовжує регулярну публікацію статистичних даних про рівень оснащеності житлового фонду побутовими лічильниками природного газу. Оснащення житлового фонду лічильниками газу здійснюється відповідно до Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» (далі – Закон).

Нафтогаз отримує статистичні дані щодо оснащеності лічильниками газу квартир та приватних будинків щомісяця від регіональних підприємств – операторів газорозподільних мереж (ГРМ). Нафтогаз вдячний операторам ГРМ за підтримку цієї ініціативи прозорості газової галузі та сподівається на продовження інформаційного співробітництва.

Оснащення житлового фонду лічильниками газу станом на 1 грудня 2015 року

Станом на 1 грудня в Україні природним газом газифіковано понад 13 млн квартир та приватних будинків (тут і далі — без врахування даних по АР Крим та м. Севастополь). З них лічильниками газу облаштовано близько 9,4 млн домогосподарств, або 72,2% побутових споживачів (на початку поточного року – 70,6% споживачів).

Всього лічильниками газу обліковується близько 95% обсягу річного використання природного газу населенням.

При цьому практично всі споживачі, що використовують газ комплексно (у т.ч. для опалення) та потребують найбільших обсягів палива, отримують його за даними лічильників.

За листопад 2015 року у житловому фонді України встановлено 26,3 тис. лічильників газу, що на 18% більше, ніж у жовтні цього року (22,2 тис. одиниць). Загалом з початку 2015 року станом на 1 грудня було встановлено 261,9 тис. лічильників.

Примітка. Зміна кількості домогосподарств, оснащених лічильниками газу, відбувається, в основному, за рахунок встановлення нових приладів обліку газу. Серед інших причин – перехід споживача з однієї категорії використання газу в іншу, демонтаж або вихід з ладу лічильника, відновлення роботи лічильника після ремонту, переоблік, форс-мажорні обставини, деякі інші.


Категорія 1: комплексне використання (опалення, підігрів води та приготування їжі), 7,44 млн домогосподарств (57% загальної кількості побутових споживачів, використовують 91% газу)

Лічильники для цієї категорії споживачів мали бути встановлені до 1 січня 2012 року. Станом на 1 грудня 2015 року лічильниками обладнано 7,37 млн домогосподарств цієї категорії, або 99%. Оснащення лічильниками домогосподарств з комплексним використанням газу практично завершено.

Категорія 2: лише підігрів води та приготування їжі, 1,12 млн домогосподарств (9% загальної кількості побутових споживачів, використовують 3% газу)

Лічильники для цієї категорії споживачів, які користуються газовою плитою та газовим водонагрівачем (газова колонка), мають бути встановлені до 1 січня 2016 року.

Станом на 1 грудня 2015 року лічильниками обладнано 848 тис. домогосподарств цієї категорії. За місяць рівень оснащення лічильниками споживачів збільшився з 74,9% до 76%. Залишаються необладнаними лічильниками газу 267,4 тис. домогосподарств.

Примітка. Відповідно до Закону, з 1 січня 2016 року постачання газу для домогосподарств цієї категорії здійснюється за умови його комерційного обліку за допомогою лічильників. Згідно зі статтею 5 Закону підприємство, що здійснює розподіл природного газу, зобов’язане припинити газопостачання у квартири та приватні будинки, мешканці яких відмовляються від встановлення газових лічильників.

У випадку невстановлення газорозподільним підприємством безкоштовно лічильника газу не з вини споживача, постачання газу такому споживачу з 1 січня 2016 року не припиняється, а нарахування коштів за послуги з газопостачання здійснюється за діючими нормами споживання природного газу населенням за відсутності лічильників газу. Норми затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 1996 року №619 «Про затвердження норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників» (зі змінами та доповненнями).

Газорозподільні підприємства, які не забезпечили оснащення лічильниками газу квартир та приватних будинків, у яких встановлено газову плиту та газовий водонагрівач, мають продовжувати виконання робіт з безкоштовного встановлення лічильників газу і надалі.

Категорія 3: лише приготування їжі, 4,47 млн домогосподарств (34% загальної кількості побутових споживачів, використовують 6% газу)

Лічильники для цієї категорії споживачів мають бути встановлені до 1 січня 2018 року. Станом на 1 грудня 2015 року лічильниками обладнано 1,19 млн домогосподарств цієї категорії, або 26,6%. За листопад кількість домогосподарств, обладнаних лічильниками, збільшилась незначно.


Нижче наведено більш детальну інформацію щодо оснащеності лічильниками газу за категоріями споживачів, а також показники газифікації житлового фонду по областях України (таблиці та інфографіка).


Рівень оснащення житлового фонду лічильниками газу
станом на 1 грудня 2015 року


Рівень оснащення житлового фонду лічильниками газу за категоріями споживачів
станом на 1 грудня 2015 року
Примітки.
1. За 2015 р. дані по АР Крим та м. Севастополь відсутні.
2. Дані по ПАТ «Луганськгаз» – станом на 1 липня 2014 року.
3. Дані по ПАТ «Донецькміськгаз» та ПАТ «Макіївкагаз» (Донецька область) – станом на 1 березня 2015 року.
4. Дані по ПАТ «Донецькоблгаз» з 1 серпня 2015 року не повні.
Інфографіка
Примітка. Рівень газифікації областей вказано за станом на 1 січня 2015 року.

Джерела інформації. Міністерство енергетики та вугільної промисловості, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, Державна служба статистики, регіональні газопостачальні та газорозподільні підприємства, Нафтогаз.Управління по зв‘язках з громадськістю
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»Інші новини