Українська ГТС здатна конкурувати з будь-якими «потоками» при чесному застосуванні правил ЄС до Газпрому, — Юрій Вітренко

Українська газотранспортна система здатна успішно конкурувати з будь-якими альтернативними транспортними коридорами за умови чесного застосування вимог законодавства Європейського Союзу до російського «Газпрому» ...

Українська газотранспортна система здатна успішно конкурувати з будь-якими альтернативними транспортними коридорами за умови чесного застосування вимог законодавства Європейського Союзу до російського «Газпрому», — заявив голова правління Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» Юрій Вітренко в ефірі програми «Право на владу» на каналі «1+1».

«Європа має застосувати силу свого права, змусивши Газпром не порушувати її законодавство. Зараз він обмежує поставки газу на європейський ринок, зловживає домінуючим становищем на європейському ринку. І ми кажемо, що разом маємо змусити Газпром перенести точки передачі газу, розблокувати транзит газу з Центральної Азії — Туркменістану, Узбекистану, Казахстану. Або через європейський антимонопольний орган, або через новий арбітраж, або через політичний та дипломатичний процес», — сказав голова правління Нафтогазу.

Юрій Вітренко підкреслив, що Україна вже впровадила європейські правила на своєму ринку газу, а також імплементувала їх в контракти з усіма контрагентами, зокрема, з Газпромом. «В тому контракті, який ми підписали (контракт на транзит з Газпромом, підписаний у 2019 році), були закладені європейські правила. До речі, ми їх дуже болісно і дорого впроваджували. І наші європейські партнери обіцяли, що впровадження цих правил дасть нам якісь переваги … Цей контракт має давати можливість переносити точки передачі газу. Чому це не стається? Тому, що Газпром зловживає своїм домінуючим становищем», — зазначив він.

Голова правління Нафтогазу додав, що українська ГТС здатна довести свою ефективність в умовах чесної конкуренції за транзит. «Якщо подивитися навіть на мапу — побачимо, що для газу з Центральної Азії найближчий шлях пролягає через Україну. Ми побачимо, що багато родовищ, багато компаній, які добувають десятки і сотні мільярдів кубів, ближче до української ГТС. Ми запропонуємо найкращі умови, у нас гарна і потужна українська ГТС, дуже конкурентні тарифи», — підсумував очільник НАКу.

Водночас Юрій Вітренко нагадав, що будівництво «Північного потоку-2» зумовлене зовсім не законами вільного ринку, а геополітичними амбіціями Кремля.

«Північний потік-2» — це не тільки втрата грошей для України. Економічні втрати України є важливими для наших західних партнерів, але ми маємо також казати, що є навіть більш важливі фактори, які свідчать про те, що «Північний потік-2» має бути зупинено. Це — безпековий фактор, оскільки без транзиту газу через Україну підвищується ризик повномасштабної військової агресії з боку Росії. І це буде загрозою не тільки для України, але й для всієї Європи», — підкреслив Вітренко.

Голова правління Нафтогазу додав, що за час свого спорудження «Північний потік-2» вже став символом корупції.

«Північний потік-2», на жаль, як і багато інших дій Російської Федерації, порушує, наприклад, антимонопольне законодавство Європи. Цей газ постачається в Європу, і Газпром, (на жаль для всіх в світі, але це факт), зловживає своїм домінуючим становищем на європейському ринку. І коли окремі європейські політики не помічають цього, закривають на це очі, а потім займають високооплачувані позиції в Газпромі», — зазначив він.

Відтак Юрій Вітренко закликав ЄС та США до впровадження дієвих санкцій проти «Північного потоку-2» (зокрема, в частині сертифікації цього газопроводу) та усунення зловживань ПАТ «Газпром» на європейському ринку газу.


Департамент з інтегрованих комунікацій
НАК «Нафтогаз України»
 

 

Інші новини