Укртрансгаз підписав договір про сполучення транскордонних газопроводів з угорським оператором газотранспортної системи FGSZ

29 травня 2015 р. український оператор газотранспортної системи (ГТС) ПАТ «Укртрансгаз» та угорський оператор FGSZ підписали договір про сполучення транскордонних газопроводів (договір про інтерконектори, interconnection agreement) між Україною та Угорщиною.

29 травня 2015 р. український оператор газотранспортної системи (ГТС) ПАТ «Укртрансгаз» та угорський оператор FGSZ підписали договір про сполучення транскордонних газопроводів (договір про інтерконектори, interconnection agreement) між Україною та Угорщиною.

Договір стосується всіх газопроводів, що перетинають україно–угорський кордон та повністю відповідає сучасному енергетичному законодавству ЄС. В цьому сенсі це перша подібна угода між Укртрансгазом та оператором ГТС сусідньої країни Євросоюзу. Згідно наміру Європейської комісії, ця угода слугуватиме зразком для інших договорів про інтерконектори між операторами ГТС країн-членів Евросоюзу та Укртрансгазом.

Потужність інтерконектору в напрямку Угорщини становить 26 млрд куб. м на рік, в напрямку України – 6,1 млрд куб. м на рік.

Підписана угода – перший крок до налагодження повноцінного співробітництва Укртрансгазу з операторами сусідніх ГТС

Наразі Укртрансгаз не може здійснювати повноцінне співробітництво з операторами суміжних ГТС країн членів–Євросоюзу внаслідок поточної схеми їхньої взаємодії з ВАТ «Газпром». Ця схема склалася за радянських часів та не відповідає сучасному законодавству Енергетичного співтовариства, членом якого є Україна.

Зокрема, Газпром не надає українській стороні так звані шипер-коди, або інформацію щодо окремих партій газу, який транспортується ним територією України. На газовимірювальних станціях на західному кордоні України весь обсяг газу передається компанії Gazprom Export, дочірньому підприємству ВАТ «Газпром». Після цього Газпром передає газ сусіднім з Україною операторам ГТС, розкриваючи їм шипер-коди.

Таким чином, Газпром перебрав на себе ряд важливих функцій оператора ГТС, що є порушенням європейського енергетичного законодавства, оскільки створює обмеження для повноцінного співробітництва між операторами сусідніх країн на території Енергетичного співтовариства.

Договори про інтерконектори є єдиною юридичною підставою для операційного співробітництва операторів суміжних газотранспортних систем країн-членів Енергетичного співтовариства. На підставі таких договорів здійснюється обмін інформацією про потоки газу, їх напрямок, обсяги, час, замовників, отримувачів тощо. Без такого договору обмін відповідною інформацією не здійснюється.

Таким чином, Угорщина стала першою країною Євросоюзу, де було усунуто цей бар’єр для більш повної інтеграції української ГТС в європейський газовий ринок.

Наразі ведеться робота над підписанням аналогічних договорів із словацьким, польським та румунським операторами.

Повноцінне співробітництво між операторами України та ЄС скасує інфраструктурні обмеження щодо обсягів імпорту газу з ЄС та відкриє українську ГТС для європейських споживачів

«Повноцінне співробітництво з європейськими операторами є важливою умовою для того, щоб Україна змогла повністю забезпечувати себе газом з Європи. Це також необхідно, аби вільні потужності нашої ГТС та підземних сховищ можна було пропонувати європейським замовникам. Досягнення цієї мети – складний шлях, але ми наполегливо рухаємося далі», — сказав голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв.

Таке співробітництво між операторами включає, зокрема, проведення операцій віртуального заміщення природного газу (операцій бекхолу). Такі операції виконуються європейськими операторами автоматично і не створюють штучних потреб у будівництві фізичних потужностей. Ця усталена в Євросоюзі практика дозволяє забезпечити максимально ефективне використання наявної потужності ГТС, робить ринок газу більш конкурентним та призводить зрештою до найбільш вигідних умов для кінцевих споживачів газу.

Підписання угоди про інтерконектори є результатом тривалого підготовчого процесу

Нафтогаз звернувся до Європейської комісії з приводу приведення відносин Укртрансгазу з операторами ГТС сусідніх країн-членів ЄС у відповідність до сучасного енергетичного законодавства ще у квітні 2014 року. За цей час було досягнуто декілька проміжних результатів, які зробили можливим підписання договору про інтерконектори з FGSZ минулого тижня.

Зокрема, на міністерській зустрічі країн–членів Енергетичного співтовариства у вересні минулого року в Києві було ухвалено офіційне роз’яснення, згідно якого енергетичне законодавство, яке діє в ЄС, має також застосовуватися до інтерконекторів між країнами ЄС та Україною. Після цього було проведено низку зустрічей, консультацій та переговорів на різних рівнях, аби розробити та погодити цей ключовий договір про інтерконектори.

Наступні кроки для забезпечення повноцінної співпраці між операторами України та ЄС: отримання інформації від Газпрому та внесення змін до українського законодавства

Підписання договорів про сполучення з європейськими операторами є необхідним першим кроком для приведення відносин з ними у відповідність до норм європейського законодавства. Для того щоб співробітництво між суміжними операторами стало повноцінним, Газпром повинен надати Укртрансгазу інформацію про потоки газу територією України до Європи (шипер-коди).

«Ми розраховуємо на те, що Газпром виконає вимоги європейського законодавства та надаватиме цю інформацію. На випадок якщо цього не станеться, ми розглядаємо можливість подати офіційну скаргу в генеральний директорат Єврокомісії з питань конкуренції, який вже проводить антимонопольне розслідування щодо дій Газпрому», — додав Андрій Коболєв.

Другою умовою для використання переваг операцій віртуального заміщення природного газу (бекхолу) між Україною та ЄС є внесення необхідних змін до українського законодавства. Підписання договору про сполучення між Укртрансгазом та FGSZ створює практичну необхідність для якнайшвидшого схвалення Кабінетом Міністрів України та Верховною Радою України відповідних законодавчих ініціатив, проекти яких вже підготовлені Нафтогазом.Управління по зв‘язках з громадськістю
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»Інші новини