Відкритий лист Нафтогазу з нагоди року роботи без імпорту газу з Росії

Сьогодні виповнюється рік з дня, відколи НАК «Нафтогаз України» не імпортує газ з боку Російської Федерації. Ця дата є знаковою для незалежної України, оскільки ще три роки тому газ був головним символом політичної та економічної залежності нашої держави від північного сусіда.

Сьогодні виповнюється рік з дня, відколи НАК «Нафтогаз України» не імпортує газ з боку Російської Федерації.

Ця дата є знаковою для незалежної України, оскільки ще три роки тому газ був головним символом політичної та економічної залежності нашої держави від північного сусіда. Ця залежність реалізовувалась за допомогою обсягів поставок та ціни на російський газ і примушувала Україну до політичних та економічних поступок.

Особливо болісною для України ця залежність стала після початку військової агресії з боку Російської Федерації та анексії нею Криму навесні 2014 року. Подолання газової залежності стало головним викликом для менеджменту компанії у 2014-15 роках.

Менш ніж за два роки роботи та з допомогою наших західних партнерів, міжнародних фінансових організацій, скоординованої роботи Президента, Уряду, Верховної Ради України нам вдалося досягти важливого результату: спроби російського керівництва використати газ як засіб політичного тиску на Україну стали марними.

Газову залежність від Росії ліквідовано. Нафтогаз та решта українських імпортерів тепер мають доступ до інших джерел газу і можуть обирати серед декількох десятків постачальників. Спільними зусиллями багатьох учасників вдалося організувати поставки газу в Україну з європейського напряму в обсягах, достатніх для задоволення потреб країни. При цьому Україна залишається головним маршрутом доставки російського газу до ЄС та зразково забезпечує його транзит.

Без створення альтернативних шляхів поставок газу з Європи ми були б змушені купувати газ у Росії за неринковими цінами, доплативши ПАТ «Газпром» мільярди доларів за невибраний у минулі роки газ («бери-або-плати»), а також оплачувати некотрольовані нами обсяги поставок до окупованого Донбасу. Подолання російського монополізму у поставках газу дозволяє нам сьогодні вести битву за газову незалежність України у арбітражі.

Робота над усуненням залежності від одного постачальника спричинила ще ряд важливих, системних змін.

По-перше, в Україні розпочато небачену за масштабами реформу газового ринку. Країна швидко інтегрується до європейського енергетичного простору, найбільші європейські постачальники газу вже працюють на українському ринку або заявили про наміри вийти на нього. Частка приватних імпортерів газу зросла з 1% у 2014 році до 26% за 10 міс. 2016 року. Лібералізовано ринок газу для комерційних споживачів, при чому частка приватних постачальників на ньому склала 78% у 2015 році та продовжує збільшуватися у 2016 році. Прийнято ряд законодавчих актів, необхідних для створення і нормального функціонування цивілізованого ринку газу в Україні, в тому числі, у сегменті побутових споживачів.

По-друге, розпочато революційну антикорупційну реформу корпоративного управління Нафтогазу, однієї з найбільших українських державних компаній. Метою цієї реформи є обмеження втручання в роботу компанії, знищення підґрунтя для корупції та перетворення Нафтогазу на ефективне та конкурентоспроможне підприємство.

По-третє, за час реформування Нафтогаз перетворено із однієї з найбільш збиткових компаній Східної Європи у найбільше джерело доходу для бюджету України. У 2014 році дефіцит Нафтогазу склав 6,2% ВВП. У 2016 році Нафтогаз вперше за багато років є прибутковим і не потребує фінансових вливань з держбюджету. У поточному році Нафтогаз планує сплатити близько 60 млрд грн податків, або більше 10% загальних доходів Державного бюджету України.

Цього вдалося досягти, зокрема, за рахунок ліквідації руйнівних прихованих субсидій та побудови нової системи адресних субсидій для допомоги малозабезпеченим громадянам. Крім того, значно покращено операційну ефективність самого Нафтогазу: усунуто посередників на закупівлях та продажах, впроваджується нова, прозора система закупівель, завдяки якій групі вже вдалося зекономити більше 1,5 млрд грн. Компанія вчасно платить за своїми зобов'язаннями, вимагає платіжної дисципліни від контрагентів та активно відстоює свої позиції в судах. Нафтогаз стає прозорим та відкритим контрагентом: з нами співпрацюють найбільші міжнародні фінансові організації, глобальні комерційні банки, провідні європейські постачальники газу та обладнання для газовидобування.

Нарешті, завдяки проведеним реформам, Нафтогаз отримав можливість нарощувати інвестиції у власний видобуток газу. У 2015 році інвестиції ПАТ «Укргазвидобування» у видобуток газу зросли по відношенню до 2013 року на 50% – з 2,2 млрд грн до 3,4 млрд грн. Закупівлі обладнання Укргазвидобуванням у вітчизняних виробників за 10 місяців поточного року вже досягли рівня 2,5 млрд грн, майже стільки, скільки за весь 2015 рік. Таким чином, зробивши своєю метою подолання залежності від одного постачальника газу, Україна досягла позитивних змін також у декількох суміжних секторах.

Ми вдячні за самовіддану, плідну співпрацю Європейській Комісії, Секретаріату Енергетичного Співтовариства, урядам Словаччини, Польщі, Угорщини, Світовому банку, ЄБРР, Президенту України Петру Порошенку, прем’єр-міністрам України Арсенію Яценюку та Володимиру Гройсману, народним депутатам України, фахівцям митної служби, експертам та громадянському суспільству, які у важкі часи зробили те, що вважалося неможливим.

За три роки боротьби на енергетичному фронті Нафтогаз перестав бути тягарем для держбюджету та самостійно стоїть на ногах, в Україні формується вільний європейський ринок газу, споживачі вчасно отримують газ та тепло без жодних політичних поступок Росії, а фінансування української оборони вдалося збільшити у декілька разів.

Попереду ще багато роботи із розбудови українського газового ринку, повноцінної інтеграції до енергоринку ЄС, реформування Нафтогазу, створення незалежного потужного газотранспортного оператора, який працюватиме за світовими правилами.

Але Україна вже довела, що спільна, скоординована робота людей, націлених на результат, здатна подолати будь-які перешкоди.


Департамент з корпоративних комунікацій
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»

Інші новини