Юрій Вітренко: Збереження транзиту газу через Україну – це інструмент стримування агресії

Нафтогаз наполягає на бронюванні потужностей української газотранспортної системи європейськими компаніями на довгу перспективу вже цієї осені.

Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» наполягає на бронюванні потужностей української газотранспортної системи європейськими компаніями на довгу перспективу вже цієї осені. Водночас НАК готовий до продовження транзитного контракту з Газпромом після 2024 року.

Про це голова правління компанії Юрій Вітренко повідомив на брифінгу 22 серпня за результатами візиту в Україну канцлерки Німеччини Ангели Меркель.

«Головна загроза, яка виникає через «Північний потік – 2» – це загроза припинення транспортування газу через Україну, що означатиме значно вищий ризик повномасштабного військового вторгнення Російської Федерації. Тому ми розглядаємо питання транзиту через Україну і збереження фізичних обсягів транзиту як один із запобіжників цього», — сказав очільник НАКу.

Юрій Вітренко запевнив у надійності та конкурентноздатності української ГТС по відношенню до інших газопроводів, включно з газопроводом «Північний потік – 2».

«З одного боку ми наполягаємо, що прямо зараз, цієї осені мають бути бронювання з боку європейських компаній транзиту через Україну на довгу перспективу. На додаток до контрактів з європейськими компаніями ми готові продовжувати і поточний контракт з Газпромом. Мова не йде про його припинення прямо зараз. Мова йде про те, що після 2024 року і Газпром може теж бронювати потужності для транзиту через Україну», — зазначив він.

«Тобто європейські компанії за поточними контрактами мають змінити точки передачі газу і почати отримувати цей газ на кордоні Україна-Росія, бронюючи потужності самостійно. Але Газпром, якщо він хоче якісь додаткові обсяги постачати в Європу, може це робити через українську ГТС. Для цього для Газпрому ніяких перешкод немає», — додав Вітренко.

Очільник НАКу також наголосив на відкритості української сторони для участі міжнародних партнерів в операторі газотранспортної системи. «Тобто, умовно кажучи, консорціум з європейськими компаніями, американськими компаніями, який би був оператором. Це ідея, яка є достатньо привабливою як для України, так і для європейських і американських партнерів. Але передумова того, щоб був створений такий консорціум – це якраз бронювання потужностей з боку європейських компаній», — сказав він.

Крім того, Вітренко зазначив, що українська сторона також розглядає транзит як важливе джерело для фінансування трансформації енергетичної галузі України. «Україна отримує від транзиту газу достатньо великі ресурси. У нас є контракт до 2024 року, він Україні дає гарантований дохід у сумі 7,2 млрд доларів. І, відповідно, якщо транзит буде продовжено, наприклад, ще на 10 років після 2024-го, це може Україні давати додатково 20 млрд доларів. Тобто це значне джерело для фінансування того ж «зеленого переходу».

Інші новини