Нафтогаз адаптувався до роботи в умовах повномасштабної війни і забезпечив помірний прибуток у ІІ кварталі 2022 року

НАК «Нафтогаз України» опублікував консолідовану фінансову звітність за І півріччя 2022, огляд якої був здійснений незалежними міжнародними аудиторами. Як зазначено у звітності, операційні та фінансові результати Групи та загальна волатильність ринку були зумовлені в основному повномасштабним військовим вторгненням в Україну.

У звітності за І півріччя окремо показаний фінансовий результат за ІІ квартал 2022 року – прибуток за цей період склав 420 млн грн. Загальний збиток за І півріччя склав 57 159 млн грн. Відповідно, збиток за І квартал 2022 року склав 57 579 млн грн.

Основними факторами формування збитку в І кварталі стали додаткові відрахування до резерву сумнівної заборгованості, пов’язані зі зниженням оцінки платоспроможності контрагентів компанії внаслідок початку повномасштабної війни, а також негативна різниця між закупівельною вартістю імпортованого газу та ціною його реалізації у відповідності до покладених на компанію державою спеціальних обов’язків, так само внаслідок початку повномасштабної війни, механізму компенсації якої не було визначено на кінець І кварталу.

Також фактором збитковості компанії у І кварталі було руйнування її активів внаслідок обстрілів з боку рф.

При цьому варто підкреслити, що вже починаючи з квітня, попри активні бойові дії, компанія змогла адаптуватися до нових умов і забезпечила прибуток 420 млн грн у ІІ кварталі 2022 року. Цього вдалося досягнути, зокрема через скорочення витрат та законодавче врегулювання проблеми компенсації за покладені державою на компанію спеціальні обов’язки. 

Зауважимо, у відповідності до консолідованого фінансового плану Нафтогазу на 2022 рік, затвердженого правлінням компанії, за результатами року передбачено прибуток 91,8 млрд грн. Одним з ключових чинників цього є отримання компенсації «за різницю в тарифах», передбаченої законодавством, підприємствами ТКЕ та операторами газорозподільних мереж. Передбачену законодавством компенсацію за покладені урядом спеціальні обов’язки має також отримати Нафтогаз. Така компенсація має бути виплачена з державного бюджету України. Зокрема, це зумовлено різницею між вартістю імпортованого газу та ціною його реалізації, яку встановила держава  в рамках покладення спеціальних обов’язків на компанію. Відповідно, щоб покладені державою спеціальні обов’язки не наносили збитки  компанії, ця різниця має бути компенсована державою.

Опублікована консолідована фінансова звітність за І півріччя 2022 супроводжується звітом менеджменту. У ньому менеджмент Нафтогазу підбиває підсумки щодо найбільш актуальних питань роботи компанії з початку року до моменту затвердження правлінням фінансової звітності компанії 2 листопада 2022 року. Зокрема, підбиваються підсумки щодо підготовки до опалювального сезону 2022-2023, аналізується таке проблемне питання як дефолт за єврооблігаціями компанії, показано позитивний фінансовий ефект від утримання видобутку на відносно стабільному рівні на фоні суттєвого скорочення видобутку приватними компаніями в умовах війни.

Нагадаємо, за результатами 2021 року Нафтогаз отримав 12 млрд грн прибутку після 19 млрд збитків у 2020. У серпні Нафтогаз оприлюднив розширену презентацію до річного звіту, яка розкриває усі аспекти діяльності компанії у період, коли її очолював Юрій Вітренко у 2021 році.

Інші новини