Нафтогаз вперше за останні роки демонструє приріст середньодобового видобутку власного газу

АТ «Укргазвидобування», що входить до складу Нафтогазу, запустило в роботу І-й ступінь стиснення газу Червонодонецької дотискної компресорної станції (ЧДКС) у Харківській області.
Новий комплекс обладнання збільшує видобуток приблизно на 250 тисяч кубометрів газу на добу.

Це один із нових технологічних проектів, які дають змогу переломити негативну тенденцію, коли видобуток газу постійно знижувався, та почати хоч і незначне (понад 2% з липня 2021 року), втім збільшення середньодобового видобутку. І ми очікуємо, що позитивна тенденція збережеться і в 2022.

Окрім модернізації інфраструктури, стабілізації видобутку сприяли і збільшення на 20% кількості введених після буріння свердловин та збільшення кількості сервісних операцій. Зокрема, добовий дебіт першої свердловина нового Моспанівського родовища, відкритого у грудні 2021 року, становить понад 200 тисяч кубометрів газу щодня.

«Впродовж останніх кількох років через різні причини ми спостерігали тенденцію зменшення видобутку власного газу. Але в другому півріччі цього року нам нарешті вдалося стабілізувати видобуток. І сьогодні бачимо вже позитивну тенденцію — добовий видобуток почав зростати. Це стало можливим, передусім, завдяки застосуванню нових технологій, а також підвищенню ефективності управління. Сьогодні ми відкрили перший ступінь Червонодонецької ДКС, яка дозволить отримати додатково 100 млн куб. м газу на найбільшому в країні Шебелинському родовищі у 2022 році. Це вагомий фактор зміцнення енергетичної незалежності України та надійного забезпечення українських споживачів газом», — зазначив голова правління Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» Юрій Вітренко.

Новозбудований 1-й ступінь ЧДКС замінить комплекс обладнання, який працював уже понад 50 років, від початку експлуатації станції. За цей час Шебелинське родовище виснажилося на 90%, втім продовжує давати понад 9% всього українського газу.

«Більшість родовищ, які наразі експлуатує Укргазвидобування, перебувають на завершальній стадії розробки. Так, на Шебелинському родовищі залишилося близько 15% від початкових запасів. Запуск оновленої Червонодонецької ДКС дасть змогу видобути значні залишкові запаси, які без неї були б недосяжними. Окрім Червонодонецької станції, цього року ми ввели в експлуатацію й інші об’єкти наземної інфраструктури, які також дозволяють нам компенсувати природне падіння видобутку та навіть збільшувати видобуток на певних групах родовищ», – зазначив Олександр Романюк, директор дивізіону «Розвідка та Видобування» Нафтогазу.

На новому ступені ЧДКС встановили три турбокомпресорних агрегати виробництва Solar Turbines (США) та сучасні цифрові системи автоматизації, що мінімізують вплив людського фактору. Результатом, окрім додаткового газу, є стабільність і безпека роботи. Коефіцієнт надійності експлуатації нового обладнання сягає 96,4%, коефіцієнт запобігання відмов – 99,1%. Викиди оксиду азоту та оксиду вуглецю в атмосферу знизяться в 10 разів. Крім того, зменшиться використання паливно-мастильних матеріалів.

«Збільшення обсягів власного видобутку газу — пріоритет для національної компанії. Задля його досягнення ми нарощуємо обсяги буріння, проводимо сейсмічні дослідження, впроваджуємо нові технології з експлуатації та ремонту свердловин. Забезпечуємо сталий розвиток національної компанії та сталий розвиток України», — підсумував голова правління Нафтогазу Юрій Вітренко.

Під час урочистого запуску ЧДКС Юрій Вітренко подякував всьому колективу національної компанії. Також були відзначені позитивні результати застосування нових підходів у видобутку. Під керівництвом нового головного виконавчого директору Нафтогазу Маврікія Калугіна та в.о. генерального директора Укргазвидобування Олега Толмачева відбувається оптимізація видобутку з існуючих родовищ. Окрім того Юрій Вітренко позитивно відзначив зусилля директора дивізіону «Розвідка та видобування» Нафтогазу Олександра Романюка та директора ГПУ "Шебелинкагазвидобування" Андрія Охотнікова, яких вони доклали для збільшення видобутку.

Довідково

Шебелинське газоконденсатне родовище є найбільшим в Україні, розташоване в Харківській області. Родовище відкрите 1950 року та введене в експлуатацію у 1956 році. Максимальний річний видобуток на родовищі на піку його розробки у 1971 році сягав 31,3 млрд куб. м. З початку експлуатації родовища з нього видобуто 633,1 млрд куб. м. Наразі середньодобовий видобуток на родовищі складає понад 5 млн куб. м газу.

Інші новини