НАК «Нафтогаз України» занепокоєна упередженими заявами окремих владних структур щодо діяльності Компанії

НАК «Нафтогаз України» занепокоєна діями окремих владних структур, що можуть призвести до дестабілізації ситуації у газовій галузі України.

Зокрема, 8 грудня ц.р. на сайті Ради національної безпеки і оборони України було розміщено аналітичну довідку щодо загроз національним інтересам у газовій сфері. Висновки, викладені у документі, суперечать принципам пошуку компромісних підходів щодо вирішення складних проблем, які існують у газовій сфері України, та розвитку конструктивного діалогу з російською стороною.

По-перше, авторами документу свідомо замовчуються офіційні заяви відповідальних осіб як з українського, так й з російського боку щодо відсутності об’єктивних передумов для повторення кризової ситуації, що мала місце у січні 2009 р.

Відповідні гарантії безпеки постачання газу до ЄС були надані Президентом України В.Ющенком, Прем’єр-міністром України Ю.Тимошенко та лідером опозиції В.Януковичем під час XIII саміту Україна – ЄС, який проводився 4 грудня ц.р. у Києві за участю прем’єр-міністра Швеції Фредріка Рейнфельдта, який представляв шведське головування в ЄС, та президента Єврокомісії Жозе Мануель Баррози.

По-друге, зазначені гарантії базуються на домовленостях між НАК «Нафтогаз України» і ВАТ «Газпром» про неможливість виникнення штрафних санкцій за недобір російського природного газу внаслідок зменшення його споживання в Україні через вплив фінансово-економічної кризи. Ці домовленості було формалізовано у Доповненні № 1 до Контракту купівлі-продажу природного газу, у якому зафіксовано річну контрактну кількість природного газу, яку НАК «Нафтогаз України» має закупити у ВАТ «Газпром» у 2009 році, - 33,51 млрд. м3 та у 2010 році - 33,75 млрд. м3, замість передбачених Контрактом КП від 19.01.09 - 40 млрд. м3 та 52 млрд. м3 відповідно.

Факт підписання зазначеного Доповнення виключає будь-яку загрозу застосування ВАТ «Газпром» штрафних санкцій за недобір НАК «Нафтогаз України» обсягів природного газу в 2009-10 роках, визначених у Контракті.

По-третє, завдяки успішному завершенню у жовтні-листопаді ц.р. реструктуризації зовнішніх боргових зобов’язань, збалансованим і стабільним залишається фінансовий стан Компанії. Компанія відзначає зростання рейтингу облігацій НАК «Нафтогаз України» з зовнішніх запозичень на фоні зниження їх доходності.

Компанією проведено значну роботу з підвищення прозорості. Зокрема, 31 серпня ц.р. був оприлюднений аудит фінансово-господарської діяльності НАК «Нафтогаз України» за 2008 р., який здійснювався компанією «Ernst & Young» вперше з поглибленим вивченням основних дочірніх компаній, як наполягали МФО. Звіт опубліковано та розміщено на сайті НАК «Нафтогаз України». Щомісяця МВФ надається інформація про основні показники виробничо-господарської діяльності Компанії, а також результати фінансової діяльності, завірені офіційним аудитором НАК «Нафтогаз України».

Компанією було призначено незалежного фінансового радника (що двічі віталося керівництвом МФО як ознака підвищення прозорості).

Отже, наразі відсутні підстави для сумнівів щодо дотримання НАК «Нафтогаз України» своїх фінансових зобов’язань у 2010 році.

По-четверте, на сьогодні у цілому виконано одну із головних вимог Єврокомісії і міжнародних фінансових організацій (МФО), а саме – «забезпечення незалежності газотранспортного оператора у контексті юридичної форми, організації, прийняття рішень та рахунків, а також газовидобувного оператора». В основному відповідають європейським вимогам й засади, покладені у нинішню систему організації роботи Компанії, у тому числі розподіл видів діяльності по окремих юридично та фінансово незалежних дочірніх компаніях і підприємствах.

Відповідно до домовленостей з ЄС та МФО, Науково-дослідним інститутом нафтогазової промисловості, дочірнім підприємством НАК «Нафтогаз України» - «Науканафтогаз», здійснюється поетапна розробка Програми реформування НАК «Нафтогаз України» з її реалізацією у 2010-2011 рр. ТОВ «Нафтогазбудінформатика» виконує дослідно-прикладну роботу з опрацювання Концепції розвитку газового ринку, яка має передувати розробці Програми реформування газового сектору.

НАК «Нафтогаз України» також взяла участь у виконанні зобов’язань, реалізація яких виходить за межі компетенції Компанії, зокрема, у підготовці законопроекту «Про засади функціонування ринку природного газу», який у жовтні ц.р. було внесено Кабінетом Міністрів України до Верховної Ради України (реєстр. №5262 від 22.10.09), заяви Кабінету Міністрів України про приєднання до Ініціативи по забезпеченню прозорості у видобувних галузях, приєднання України до Договору про заснування Енергетичного Співтовариства тощо.

Таким чином, НАК «Нафтогаз України» офіційно заявляє, що:

- не існує ніяких передумов до зриву чергового платежу за імпортований природний газ;

- не існує жодних передумов для виникнення нової газової кризи;

- Компанія обурена анонімністю як самого документу, який було оприлюднено на сайті РНБО України, так і посиланнями у ньому на висновки невідомих світових та вітчизняних експертів. Таку практику поширення інформації НАК «Нафтогаз України» вважає неприпустимою;

- Компанія у стислі строки проводить заходи щодо реформування галузі та внутрішнього ринку газу, виконуючи вимоги Єврокомісії та міжнародних фінансових установ;

- НАК «Нафтогаз України» в чергове звертається до політиків та органів державної влади усіх рівнів з вимогою припинити нагнітати напругу навколо діяльності найбільшої бюджетоутворюючої Компанії України, оскільки результативність зусиль НАК «Нафтогаз України» безпосередньо потребує допомоги з боку владних органів, а не штучного перешкоджання її роботі, політизації та профанації питання, яке є ключовим у забезпеченні економічної безпеки України.


Прес-центр НАК «Нафтогаз України»

Інші новини