Захист довкілля та клімат

Скорочення викидів

Боротьба зі зміною клімату та зменшення викидів парникових газів є глобальним викликом, вирішення якого потребує спільних зусиль. Нафтогаз усвідомлює свою роль у питанні боротьби зі зміною клімату, що полягає у постачанні газу як менш вуглецеємного палива, яке допомагатиме в енергетичному переході. Компанія підтримує мету України з досягнення кліматичної нейтральності не пізніше 2060 року.

У 2021 році Нафтогаз встановив ціль зі зниження до нетто-нуля викидів парникових газів від операційної діяльності до 2040 року. Наразі розробляється комплексний план з декарбонізації, який враховуватиме переваги та накопичений досвід найкращих міжнародних практик та стандартів.

Перш за все, компанія моніторить та знижує прямі викиди парникових газів (Scope 1). Це здійснюється за рахунок скорочення витоків метану та продування газом свердловин. У підсумку компанія не лише знижує вплив на довкілля, а й скорочує неефективні витрати ресурсів. Отже, з метою скорочення викидів метану Нафтогаз:

  • Звітує відповідно до норм Партнерства у боротьбі з викидами метану від нафтогазового сектору (Oil and Gas Methane Partnership 2.0), що дозволяє розробити найбільш ефективні рішення для суттєвого скорочення викидів метану.
  • Після проведення пошуку місць витоків та вимірювальної кампанії у партнерстві з норвезькою фірмою Carbon Limits планує підвищити інвестиції у переоснащення. Це здійснюватиметься згідно з розробленою дорожньою картою в рамках співробітництва з Європейським банком реконструкції та розвитку (EBRD) та Міністерством захисту довкілля України.
  • Активізує впровадження технологій механізованого видобутку газу (плунжер-ліфт, капілярних систем).

Також Нафтогаз підтримує приєднання України до Глобальної метанової ініціативи (Global Methane Initiative), яке відбулося під час Кліматичної конференції ООН в Глазго в листопаді 2021 року. Результатом приєднання до ініціативи має стати скорочення викидів метану Україною на 30% до 2030 року.

По-друге, компанія нарощуватиме генерацію електроенергії з відновлювальних джерел для власного споживання, а також впроваджуватиме енергоефективні рішення у виробничих процесах для скорочення непрямих викидів (Scope 2).

По-третє, Нафтогаз вбачає розвиток низьковуглецевих бізнесів як ключовий рушій на шляху до кліматично нейтрального майбутнього через зниження викидів від використання продукції кінцевими споживачами (Scope 3). Пріоритетними джерелами нових видів енергії для компанії є біоенергетика та водень з огляду на зростаючий попит та через можливість декарбонізації вуглецеємних секторів економіки.

  • Йде робота над першими пілотними проектами в рамках міжнародних і національних партнерств. Зокрема, Нафтогаз підписав меморандуми з німецькою RWE з метою реалізації водневих проектів. Крім того, компанія бере участь в реалізації проекту Еко-Оптіма, австрійської RAG, словацької Eustream, німецького оператора Bayerngas та низки інших компаній, сфокусованого на виробництві та зберіганні водню в Україні.
  •  Досліджуються новітні технології — такі як вловлювання, використання та зберігання вуглецю (carbon capture, utilization and storage), а також способи їх реалізації у вітчизняних реаліях.

Важливою складовою діяльності компанії є надання енергосервісних послуг кінцевим споживачам. Крім того, Нафтогаз розробляє проекти з видалення парникових газів з атмосфери (офсетинг).