Укргазвидобування ввело в експлуатацію новий програмний комплекс для обліку енергоресурсів

АТ «Укргазвидобування», яке входить до Групи Нафтогаз,  розпочало дослідно-промислову експлуатацію нового програмного комплексу «Bee-UGV», спеціально розробленого для збору даних з вузлів обліку енергоресурсів (природного газу, рідких вуглеводнів, електроенергії) та для розрахунку кількості природного газу в одиницях енергії (кВТ-год).

Підрахунок обсягів газу в енергетичних одиницях  використовується майже в усьому світі. В Україні ж наразі підрахунок обсягів газу здійснюється у кубометрах, але такий спосіб обліку не враховує калорійність палива. Перехід на енергоодиниці стане обов’язковим з 1 травня 2022 року (відповідно до вимог Закону України № 1850-ІХ від 02.11.2021 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження на ринку природного газу обліку та розрахунків за обсягом газу в одиницях енергії»). Введений в експлуатацію програмний комплекс якраз і дозволить обліковувати не тільки обсяг газу, але його кількість в енергетичних одиницях.

«Чітка, прозора, єдина система обліку енергоресурсів — одне з ключових завдань, яке стоїть перед усіма підприємствами Групи Нафтогаз. Введенням в експлуатацію сучасного програмного продукту Укргазвидобування підтверджує готовність до системної роботи в нових умовах, зокрема, до переходу на облік природного газу в одиницях енергії», — зазначив голова правління НАК «Нафтогаз  України»  Юрій Вітренко.

Новий програмний комплекс також дасть можливість оперативно отримувати та аналізувати інформацію з автоматизованих вузлів обліку природного газу, нафти та газового конденсату, пластової води, електроенергії, потокових та лабораторних приладів визначення фізико-хімічних параметрів природного газу, теплоти згоряння і вмісту вологи тощо.

Додаткові функції, які дозволяє виконувати новий програмний комплекс з обліку енергоносіїв АТ «Укргазвидобування»:

  • Приведення об’єму природного газу до нових стандартних умов (відповідно до вимог Закону України № 1974-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях»).
  • Зберігання отриманої та розрахованої інформації в єдиній базі даних.
  • Автоматична передача інформації до інших систем (типу SCADA, MES, та ERP (SAP)). 
  • Проведення оперативних розрахунків витрати газу за двома методами вимірювання.
  • Швидкий вибір статистичних даних для конкретного вузла обліку та розрахунку виробничо технологічних втрат по ньому.
  • Автоматичне формування файлів відповідного формату для обміну з контрагентами та формування звітів.

«Дослідно-промислова експлуатація ПК «Bee-UGV» відбувається в реальних робочих умовах. Перевіряємо всі програмні компоненти, служби та модулі. Проводимо краш-тести на відмовостійкість. І вже зараз з упевненістю можемо сказати, що швидкість отримання інформації з вузлів обліку та її обробка у порівнянні з попередніми програмами зросла в рази», — розповів начальник департаменту обліку і балансів природного газу та електроенергії АТ «Укргазвидобування» Володимир Юрченко.

«Донедавна створення єдиного програмного комплексу для обліку та обробки інформації з величезної кількості приладів різного призначення, з різних середовищ і «поколінь» вважалося неможливим. Але наші фахівці подолали цей стереотип і завдяки «Bee-UGV» об’єднали в одну систему 3 176 облікових приладів. А  у разі потреби маємо можливість відстежувати показники зі 100 вузлів обліку одночасно в режимі реального часу», — додав директор з комерційних питань АТ «Укргазвидобування» Сергій Федоренко.

Над створенням програмного комплексу працювали фахівці АТ «Укргазвидобування» та «Науково-дослідного інституту транспорту газу» (АТ «Укртрансгаз»). Результатом співпраці став унікальний продукт, який відповідає всім сучасним вимогам.

Інші новини